Muqaddasdir vatan bayrogʻi
Bayroq - mustaqillik, tinchlik va barqarorlik timsoli! U kuch-qudrat, jasorat va matonat baxsh etguvchidir.  Bayroq- jondek aziz, nondek moʻtabar. Bugungi kunda yoshlarimizni shunday tuyg‘ular, vatanga va davlat ramzlariga  e’tibor va mehr bilan tarbiyalash - ertangi kunimizga mustahkam poydevorni yaratish kabidir. Bugun Urganch davlat universitetida “Muqaddasdir vatan bayrogʻi” shiori ostida oʻtkazilgan maʼnavaiy-maʼrifiy tadbir ham aynan shu maqsadga qaratildi. Tadbir davlatimiz madhiyasini joʻr boʻlib kuylash bilan boshlandi.
Tadbirda universitet rahbariyati, Tarix fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar. UrDU Birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib, davlat bayrogʻining tarixiy ahamiyati, bayroq har bir xalqning, millatning gʻurur va iftixori ekanligiga alohida toʻxtaldi.
Shuningdek, tadbirda “Milliy g'oya, ma'naviyat asoslari va huquq ta'limi” kafedrasi mudiri U.Sheripov, “O'zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi”  kafedrasi dotsenti Sh.Samanovalar soʻz olib, davlat bayrog‘i va uning ramzi bugungi O‘zbekiston sarhadida qadimda mavjud bo‘lgan davlatlar bilan tarixan bog‘liqligi, respublikaning milliy-madaniy an’analarini o‘zida mujassamlashtirgani, bayroq davlat ramzi sifatida qabul qilinishi bilan bog‘liq jarayonlar haqida gapirdilar.
Tadbirning madaniy dasturida talaba-yoshlar o'zlarining bayrogʻimizni ulugʻlovchi she'rlarini ifodali aytib, vatanparvarlikni tarannum etuvchi qo'shiqlarni ijro etib, yig'ilganlarni xushnud qildilar.

Национальный флаг является священным
Флаг – символ независимости, мира и стабильности! Он дарует силу, мужество и мужество. Флаг дорог, как душа, достоин, как хлеб. Сегодня воспитывать в нашей молодежи такие чувства, внимание и любовь к Родине и государственным символам – это как закладывать прочный фундамент нашего завтрашнего дня. Этой цели было посвящено духовно-просветительское мероприятие, проведенное сегодня в Ургенчском государственном университете под девизом «Святое знамя Родины». Мероприятие началось с исполнения гимна нашей страны.
В мероприятии приняли участие администрация университета, профессора и преподаватели Исторического факультета, студенты университета. С вступительной речью выступил первый проректор УрГУ С. Давлетов, который подчеркнул историческое значение государственного флага, то, что флаг является гордостью и честью каждого народа и нации.
Также на мероприятии выступили заведующий кафедрой «Национальная идея, основы духовности и правового воспитания» У. Шерипов, доцент кафедры «Теория построения демократического общества в Узбекистане» Ш. Самановар говорил и о государственном флаге, и о его сегодняшнем символе. Говорили о процессах, связанных с исторической связью со странами, существовавшими на границе Узбекистана, инкорпорацией национально-культурных традиций республики, принятием флага в качестве государственного символа.
В культурной программе мероприятия студенты и молодежь порадовали собравшихся исполнением стихов, прославляющих наш флаг, и исполнением патриотических песен.