““Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida oʼtkazilgan soʼrovnomalar natijalari va galdagi rejalar” mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi
2022-yilning 19-noyabrida Urganch davlat universitetida ““Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida oʼtkazilgan soʼrovnomalar natijalari va galdagi rejalar mavzusida davra suhbati oʻtkazildi. Unda UrDU Korrupsiyaga qarshi kurashish "komplayens nazorat" tizimini boshqarish bo'limi boshlig'i X.Shixova, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakulteti talabalari, tyutorlari ishtirok etdilar.
Uchrashuvda UrDU Korrupsiyaga qarshi kurashish "komplayens nazorat" tizimini boshqarish bo'limi boshlig'i X.Shixova tomonidan oliy ta'lim tizimi boshqa sohalar kabi rivojlanishning yangi davrini boshidan kechirayotganligi va muhim islohotlar amalga oshirilayotganligi, xususan, oliy ta'lim muassasalarining moddiy-texnika bazasi tobora mustahkamlanib, ta'lim sifatini oshirish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar alohida ta'kidlab o‘tildi.
Davlat va jamiyat rivojlanishiga rahna soluvchi illat – korrupsiya va uni oldini olish borasida Urganch davlat universitetida muntazam ravishda olib borilayotgan ishlar haqida toʻxtalib,  “Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida universitetda oʼtkazilgan soʼrovnomalar, ularning natijalari taqdimotlar asosida tushuntirildi, galdagi rejalar haqida atroflicha ma'lumot berildi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishning pedagogik texnologiyalari, talabalarda akademik halollik madaniyatini shakllantirish, universitetida Korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi o‘z faoliyatini qonun va qonunosti hujjatlar asosida olib borayotgani, bu boradagi normativ-huquqiy hujjatlar haqidagi xulosalar bayon etildi.
Ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan davra suhbati yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga javoblar oldilar.
urdu.uz, ““KORRUPSIYASIZ SOHA” TAMOYILI ASOSIDA OʼTKAZILGAN SOʼROVNOMALAR NATIJALARI VA GALDAGI REJALAR” MAVZUSIDA DAVRA SUHBATI  BOʻLIB O‘TDI

A roundtable discussion was held on the topic "Results of surveys conducted on the basis of the principle of "Corruption-free sphere" and future plans."
On November 19, 2022, a roundtable discussion was held at Urganch State University on the topic "Results of surveys conducted on the basis of the principle of "Corruption-free sphere" and future plans." Kh.Shikhova, the head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" of UrSU, students and tutors of the Faculty of Physics, Mathematics and Natural Sciences took part in it.
At the meeting, the head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" of UrSU, Kh.Shikhova, said that the higher education system, like other sectors, is going through a new period of development and that important reforms are being implemented, in particular, the material and technical aspects of higher education institutions. The work being carried out in order to strengthen the base and improve the quality of education was highlighted.
Addressing the problems of the state and society - corruption, and the work being carried out regularly at Urganch State University to prevent it, surveys conducted at the university based on the principle of "Corruption-free zone", their results were explained based on the presentations, detailed information was given about future plans.
Also,it was stated the pedagogical technologies of forming a civil position against corruption, the formation of a culture of academic honesty among students, the fact that the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" in the University conducts its activities on the basis of laws and regulations, conclusions about the normative legal documents in this regard.