““Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida oʼtkazilgan soʼrovnomalar natijalari va galdagi rejalar” mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi
2022-yilning 19-noyabrida Urganch davlat universitetida ““Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida oʼtkazilgan soʼrovnomalar natijalari va galdagi rejalar mavzusida davra suhbati oʻtkazildi. Unda UrDU Korrupsiyaga qarshi kurashish "komplayens nazorat" tizimini boshqarish bo'limi boshlig'i X.Shixova, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakulteti talabalari, tyutorlari ishtirok etdilar.
Uchrashuvda UrDU Korrupsiyaga qarshi kurashish "komplayens nazorat" tizimini boshqarish bo'limi boshlig'i X.Shixova tomonidan oliy ta'lim tizimi boshqa sohalar kabi rivojlanishning yangi davrini boshidan kechirayotganligi va muhim islohotlar amalga oshirilayotganligi, xususan, oliy ta'lim muassasalarining moddiy-texnika bazasi tobora mustahkamlanib, ta'lim sifatini oshirish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar alohida ta'kidlab o‘tildi.
Davlat va jamiyat rivojlanishiga rahna soluvchi illat – korrupsiya va uni oldini olish borasida Urganch davlat universitetida muntazam ravishda olib borilayotgan ishlar haqida toʻxtalib,  “Korrupsiyasiz soha” tamoyili asosida universitetda oʼtkazilgan soʼrovnomalar, ularning natijalari taqdimotlar asosida tushuntirildi, galdagi rejalar haqida atroflicha ma'lumot berildi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishning pedagogik texnologiyalari, talabalarda akademik halollik madaniyatini shakllantirish, universitetida Korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi o‘z faoliyatini qonun va qonunosti hujjatlar asosida olib borayotgani, bu boradagi normativ-huquqiy hujjatlar haqidagi xulosalar bayon etildi.
Ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan davra suhbati yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga javoblar oldilar.
urdu.uz, ““KORRUPSIYASIZ SOHA” TAMOYILI ASOSIDA OʼTKAZILGAN SOʼROVNOMALAR NATIJALARI VA GALDAGI REJALAR” MAVZUSIDA DAVRA SUHBATI  BOʻLIB O‘TDI

Состоялся круглый стол на тему «Итоги опросов, проведенных по принципу «Свободная от коррупции сфера» и планы на будущее»
19 ноября 2022 года в Ургенчском государственном университете состоялся круглый стол на тему «Результаты опросов, проведенных на основе принципа «Свободная от коррупции сфера» и планы на будущее». В нем приняли участие заведующая кафедрой антикоррупционного контроля «Комплаенс» УрГУ Х.Шихова, студенты и преподаватели факультета Физики, Математики и Естественных наук.
На совещании заведующая кафедрой антикоррупционного контроля «Комплаенс» УрГУ Х.Шихова сообщила, что система высшего образования, как и другие отрасли, переживает новый период развития и реализуются важные реформы , в частности, материально-техническое обеспечение высших учебных заведений. Особо отмечена работа, проводимая в целях укрепления базы и повышения качества образования.
Обращаясь к проблеме государства и общества - коррупции, и регулярно проводимой в Ургенчском государственном университете работе по ее предотвращению, проведены опросы в университете по принципу «Зона, свободная от коррупции», их результаты разъяснены на основании презентаций, была дана подробная информация о планах на будущее.
Также были констатированы педагогические технологии формирования гражданской позиции против коррупции, формирование культуры академической честности у обучающихся, тот факт, что отдел противодействия коррупции «Комплаенс-контроль» в университете осуществляет свою деятельность на основе нормативно-правовые акты, выводы о нормативных правовых документах по этому поводу.