UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati aholisi qo‘lida saqlanayotgan o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
2021-yil 31-may kuni A-FA-2019-9 shifrli “Qadimiy yozma noyob qo‘lyozma va manbalarni tadqiq qilish, ularning raqamlashtirilgan bibliotekasini yaratish” amaliy loyihasi rahbari, f.f.d. A.O‘razboyev tomonidan viloyat aholisi qo‘lida saqlanayotgan 17 ta qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlanib, akademiyaga keltirildi hamda grant bazasiga olish uchun raqamlashtirishga topshirildi. Ushbu noyob topilmalarni aniqlash hamda mulk egalarini kitoblarning elektron nusxasini yaratishga ruxsatini olishda Urganch davlat universitet qoshidagi Akademik litsey o‘qituvchisi o‘zbek adabiyoti ixtisosligi bo‘yicha falsafa doktorligi ishini yakunlagan Maqsuda Jammatovaning xizmatlari katta bo‘ldi. Akademiya rahbariyati grant rahbari arizasiga binoan, M.Jammatovaga tadqiqot jarayonida uning ilmiy ishlaridan foydalanilgani hamda grant bazasiga 17 noyob manbani jalb qilishdagi xizmatlari xususida ma’lumotnoma taqdim qildi.
UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati  aholisi qo‘lida saqlanayotgan  o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
Kelgusida grant ilmiy xodimlari “Aholi fondi katalogi”da ushbu kitoblarning mukammal tavsifini e’lon qiladilar. Ta`kidlash joizki, bu kitoblarning ko‘pchiligi yagona nusxadagi hali nashr qilinmagan Xorazm xalq dostonlaridir.  Ularning ichida Huvaydo devoni, “Qissai Mashrab”ning noyob qo‘lyozmalari ham mavjud.

Seventeen manuscripts and one lithographic book kept by the population of Khorezm region were identified by A.Urazbaev, associate professor of UrSU, head of the grant of Khorezm Mamun Academy.
On May 31, 2021, the head of the practical project “Research of ancient written unique manuscripts and sources, creation of their digitized library” coded A-FA-2019-9, Ph.D. A. Urazbaev identified 17 manuscripts and one lithographic book kept in the hands of the population of the region, brought them to the academy, and handed them over to the digitization database. Maksuda Jammatova, a teacher of the Academic Lyceum under Urgench State University, who completed her Ph.D. in philosophy in the specialty of Uzbek literature, had great services in identifying these unique findings and obtaining permission to create an electronic copy of the books by the owners. At the request of the grant director, the administration of the Academy provided M. Jammatova with a certificate on the use of her scientific work in the research process and her services in attracting 17 unique sources to the grant database.
UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati  aholisi qo‘lida saqlanayotgan  o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
In the future, the grant researchers will publish a detailed description of these books in “the Population Fund Catalog”. It should be noted that most of these books are unique unpublished Khorezm folk epics. Among them is the Huvaydo devon, a unique manuscript of “the Qissai Mashrab”.