UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati aholisi qo‘lida saqlanayotgan o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
2021-yil 31-may kuni A-FA-2019-9 shifrli “Qadimiy yozma noyob qo‘lyozma va manbalarni tadqiq qilish, ularning raqamlashtirilgan bibliotekasini yaratish” amaliy loyihasi rahbari, f.f.d. A.O‘razboyev tomonidan viloyat aholisi qo‘lida saqlanayotgan 17 ta qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlanib, akademiyaga keltirildi hamda grant bazasiga olish uchun raqamlashtirishga topshirildi. Ushbu noyob topilmalarni aniqlash hamda mulk egalarini kitoblarning elektron nusxasini yaratishga ruxsatini olishda Urganch davlat universitet qoshidagi Akademik litsey o‘qituvchisi o‘zbek adabiyoti ixtisosligi bo‘yicha falsafa doktorligi ishini yakunlagan Maqsuda Jammatovaning xizmatlari katta bo‘ldi. Akademiya rahbariyati grant rahbari arizasiga binoan, M.Jammatovaga tadqiqot jarayonida uning ilmiy ishlaridan foydalanilgani hamda grant bazasiga 17 noyob manbani jalb qilishdagi xizmatlari xususida ma’lumotnoma taqdim qildi.
UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati  aholisi qo‘lida saqlanayotgan  o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
Kelgusida grant ilmiy xodimlari “Aholi fondi katalogi”da ushbu kitoblarning mukammal tavsifini e’lon qiladilar. Ta`kidlash joizki, bu kitoblarning ko‘pchiligi yagona nusxadagi hali nashr qilinmagan Xorazm xalq dostonlaridir.  Ularning ichida Huvaydo devoni, “Qissai Mashrab”ning noyob qo‘lyozmalari ham mavjud.

Доцент УрГУ, руководитель гранта А.Уразбаев опознал литографическую книгу и семнадцать рукописей, хранящиеся у жителей Хорезмской области.
31 мая 2021 г. 17 рукописей и одна литографическая книга, хранящиеся у населения региона, идентифицированы доктором филологических наук А.Уразбаевым, руководителем практического проекта “Изучение древних  уникальных рукописей и источников, создание их оцифрованной библиотеки Шифр: A-FA-2019-9”, доставлен в академию и сдан на оцифровку для допуска в базу грантов. Максуда Джамматова, преподаватель академического лицея при Ургенчском государственном университете, которая вот-вот защитит кандидатскую диссертацию по узбекской литературе, сыграла важную роль в выявлении этих уникальных находок и получении разрешения от собственников на создание электронных копий книг. По запросу руководителя гранта руководство Академии предоставило М.Джамматовой справку об использовании ее исследования в исследовательском процессе и ее услугах по привлечению 17 (семнадцати) уникальных источников в базу данных гранта.UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati  aholisi qo‘lida saqlanayotgan  o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.
В дальнейшем исследователи гранта опубликуют подробное описание этих книг в «Каталоге Фонда народонаселения». Можно сказать, что большинство этих книг являются единичными экземплярами неопубликованных хорезмских народных эпосов. Среди них есть диван Хувайды, уникальная копия Киссаи Машраб.UrDU dotsenti, Xorazm Maʼmun akademiyasi grant rahbari A.Oʻrazboyev tomonidan Xorazm viloyati  aholisi qo‘lida saqlanayotgan  o`n yettita qo‘lyozma, bitta toshbosma kitob aniqlandi.