“O‘zbekistonda ishbilarmonlik turizmi (mice-turizm)ni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy anjuman oʻz ishini boshladi
Urganch davlat universiteti “Iqtisodiyot” fakulteti,  O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, Astraxan davlat texnika universiteti va Astraxan davlat universiteti “Iqtisodiyot” fakulteti bilan hamkorligida  Urganch davlat universiteti Iqtisodiyot fakultetida 2022-yil 25-26 mart kunlari  oʻtkazilishi belgilangan “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla” yili davlat Dasturi doirasida “O‘zbekistonda ishbilarmonlik turizmi (MICE-turizm)ni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy anjuman bugun oʻz ishini boshladi.
Unda barcha hamkor tashkilotlar vakillari  hamda  UrDU Iqtisodiyot fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2020-yil 29-dekabrdagi Oliy Majlisga Murojaatnomasi, 2018-yil 7-fevraldagi “Ichki turizmni jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 28-maydagi “Koronavirus pandemiyasining salbiy ta’sirini kamaytirish uchun turizm sohasini qo‘llab-quvvatlashga doir kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6002-sonli Farmoni, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida oʻtkazilayotgan mazkur xalqaro ilmiy-amaliy anjuman quyidagi masalalar muhokamasiga bagʻishlanmoqda:
- Ishbilarmonlik turizmini rivojlantirishning ilmiy-nazariy asoslari;
- Pandemiya sharoitida mintaqalarda ishbilarmonlik turizmini rivojlantirishdagi muammo va
yechimlar;
- Ishbilarmonlik turizmini rivojlantirishda xorij tajribasi;
- Ishbilarmonlik turizmini rivojlantirishda zamonaviy axborot va raqamli texnologiyalardan
foydalanish masalalari;
- Ishbilarmonlik turizmini rivojlantirishda menejment tizimi va malakali mutaxassis
kadrlar tayyorlash masalalari.
Taʼkidlash joizki, mazkur anjuman doirasida UrDU rektori Baxrom Abdullayev hamda Rossiya Federatsiyasining Udmurtiya davlat universiteti kafedra mudiri Svetlana Vladimirovna Radigina oʻrtasida  ikki universitetning hamkorlik aloqalarni yanada mustahkamlash hamda kelajak rejalar haqida suhbat boʻlib oʻtdi.  Unda yaqin kelajakda Urganch davlat universiteti hamda Udmurtiya davlat universiteti professor-oʻqituvchilarining akademik almashinuvini tashkil etish hamda Tabiiy fanlar va Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetlarining bitiruvchi talabalarini magistraturaga jalb qilishga yoʻnaltirilgan kelishuv imzolandi.
urdu.uz, “O‘zbekistonda ishbilarmonlik turizmi (mice-turizm)ni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy anjuman oʻz ishini boshladi

Стартовала международная научно-практическая конференция «Приоритеты дальнейшего развития делового туризма в Узбекистане».
Совместно с экономическим факультетом Ургенчского государственного университета, Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Астраханским государственным техническим университетом и экономическим факультетом Астраханского государственного университета, на экономическом факультете Ургенчского государственного университета состоялась международная научно-практическая конференция запланированный на 25-26 марта 2022 года «Приоритеты дальнейшего развития делового туризма (MICE-туризма) в Узбекистане» начался сегодня в рамках Государственной программы «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
В нем приняли участие представители всех партнерских организаций, а также профессорско-преподавательский состав и студенты экономического факультета УрГУ.
Данная международная научно-практическая конференция, которая проводится в целях обеспечения реализации Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года, Постановления Президента Республики Узбекистан от 7 февраля , 2018 г. «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма», Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-6002 от 28 мая 2020 г. «О неотложных мерах по поддержке туристической сферы для снижения негативного воздействия пандемии коронавируса», задачи, поставленные в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, посвящены следующим вопросам:
- Научно-теоретические основы развития делового туризма;
- Проблемы и решения по развитию делового туризма в регионах в условиях пандемии;
- Зарубежный опыт развития делового туризма;
- Вопросы использования современных информационных и цифровых технологий в развитии делового туризма;
- Система управления и подготовка квалифицированных кадров в сфере развития делового туризма.
Следует отметить, что в рамках конференции ректор УрГУ Бахром Абдуллаев и заведующая кафедрой Удмуртского государственного университета Российской Федерации Светлана Владимировна Радыгина обсудили вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя университетами и планы на будущее. Подписано соглашение в ближайшее время об организации академического обмена профессорами и преподавателями Ургенчского государственного университета и Удмуртского государственного университета, а также о привлечении выпускников факультетов Естествознания и Биоинженерии и Пищевой безопасности в магистратуру.