Yangi O‘zbekistonda yoshlarni teatr san’atiga qiziqishlarini yanada oshirish hamda bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish maqsadida ta’lim muassasalarida "Yilning eng faol talabalar teatr studiyalari"  tanlovi davom etmoqda.
Mazkur tanlovning 2022-yilgi bellashuvlariga start berilgani munosabati bilan Urganch davlat universitetida ham tanlovining dastlabki universitet bosqichi boʻlib oʻtdi.
San'atshunoslik fakultetining "Sayqal"  talabalar teatr jamoasi  - "Eng yaxshi spektakl";
Kimyoviy texnologiyalar fakuletining "Iqtidor" talabalar teatr jamoasi "Dolzarb mavzuning sahnaviy talqini";
Filologiya fakultetining "Shiddat" talabalar teatr jamoasi  “Milliy an'ana va qadriyatlarni tarannum etgani uchun" nominatsiyalari gʻolibi boʻldilar.
"Eng yaxshi erkak roli uchun" nominatsiyasi  Sa'natshunoslik fakulteti "Sayqal" talabalar teatr studiyasi a'zosi Mirzabek Ro'zimovga,  "Eng yaxshi ayol roli uchun" nominatsiyasi esa Pedagogika fakulteti "Ziyo" talabalar teatr studiyasi a'zosi Sohiba Xajiyevaga nasib qildi.
“Yilning eng faol  talabalar teatr studiyalari”  tanlovining hududiy bosqichiga Sa'natshunoslik fakulteti "Sayqal" talabalar teatr studiyasi yoʻllanmani qoʻlga kiritdi.

Стартовали туры конкурса «Самые активные студенческие театральные студии года» 2022 года
В целях повышения интереса молодежи к театральному искусству в новом Узбекистане и содержательного проведения свободного времени в учебных заведениях продолжается конкурс «Самые активные студенческие театральные студии года».
В связи с началом конкурса в 2022 году в Ургенчском государственном университете прошел первый университетский этап конкурса.
Студенческий театральный коллектив факультета Искусств «Сайкал» - «Лучший спектакль»;
Студенческий театральный коллектив «Иктидор» Химико-технологического факультета «Сценическая интерпретация актуальной проблемы»;
Студенческий театральный коллектив «Шиддат» Филологического факультета стал победителем в номинации «За прославление национальных традиций и ценностей».
В номинации «За лучшую мужскую роль» награжден Мирзабек Рузимов, участник студенческой театральной студии «Сайкал» факультета искусств, а в номинации «За лучшую женскую роль» – участник студенческого театра студия "Зиё" Сохиба Гаджиева.
Студенческая театральная студия факультета Искусств «Сайкал» стала победителем областного этапа конкурса «Самые активные студенческие театральные студии года».