Avval xabar berganimizdek,  joriy yil 8-iyun sanasida Urganch davlat universitetida  "Ikki buyuk, bizning umumxalq shoirlarimiz - Mehmet Akif Ersoy va Abdulhamid Sulaymon o'g'li Cho'lpon" simpoziumi boʻlib oʻtadi.
Ushbu  simpoziumda ishtirok etish maqsadida bugun Turkiya Respublikasidan 30 nafar qatnashchilardan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Bugun, 7-iyun sanasida delegatsiya aʼzolari universitet rahbariyati bilan uchrashdilar.  Uchrashuvda UrDU Oʻquv ishlari boʻyicha prorektori S.Xodjaniyozov, Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat boʻlimi rahbari B.Abdirimov hamda delegatsiya aʼzolari ishtirok etdilar.
Rasmiy doiradagi uchrashuv avvalida mehmonlarga Urganch davlat universiteti haqida batafsil maʼlumot berilib, bugungi kunda Turkiya oliy taʼlim muassasalari bilan olib borilayotgan hamkorlik aloqalari, rasmiy tashriflar, shuningdek, Filologiya fakulteti bilan hamkorlikda oʻtkazilgan tadbirlar haqida bayon etildi.
Uchrashuv asnosida, prorektor S.Xodjaniyozov ushbu simpozium Filologiya fakulteti tashabbusi bilan oʻtkazilayotganligini taʼkidlab, talabalarimizning turk madaniyati va adabiyotiga qiziqishi kattaligini alohida eʼtirof etdi va kelgusida bu borada hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash istagini bildirdi.
Oʻz navbatida, mehmonlar ham samimiy mehmondorchilik uchun mamnuniyatlarini izhor etib, simpoziumni ahamiyati haqida toʻxtaldilar. Ikki xalq madaniyatini, adabiyotini ayniqsa, yoshlar orasida keng targʻib qilish, turk yozuvchilarini asarlarini oʻzbek tiliga, oʻzbek adiblarining asarlarini esa turk tiliga tarjima qilish borasida fikrlarini bildirdilar.

Члены Турецкой делегации посетили Ургенчский государственный университет
Как сообщалось ранее, 8 июня текущего года в Ургенчском государственном университете пройдет симпозиум «Два великих, наших национальных поэта – Мехмет Акиф Эрсой и Абдулхамид Сулаймон оглы Чолпон».
Для участия в данном симпозиуме посетила делегация в составе 30 участников из Турецкой Республики.
Сегодня, 7 июня, делегация встретилась с руководством университета. Во встрече приняли участие проректор По учебной работе УрГУ С.Ходжаниязов, декан Филологического факультета Д.Гайипов, начальник регионального отделения Республиканского духовно-просветительского центра Б.Абдыримов и члены делегации.
В начале официальной встречи гости были проинформированы об Ургенчском государственном университете, его текущем сотрудничестве с турецкими высшими учебными заведениями, официальных визитах, а также мероприятиях, проводимых совместно с Филологическим факультетом.
В ходе встречи проректор С.Ходжаниязов отметил, что симпозиум проводится по инициативе Филологического факультета, признав большой интерес наших студентов к турецкой культуре и литературе, и выразил желание и дальше укреплять сотрудничество в этой области.
В свою очередь гости выразили благодарность за теплый прием и рассказали о важности симпозиума. Они высказали свои взгляды на пропаганду культуры и литературы двух народов, особенно среди молодежи, перевод произведений турецких писателей на узбекский язык, а произведений узбекских писателей на турецкий язык.