Viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat universitetida talabalar o‘rtasida volontyorlarni tayyorlash bo‘yicha seminar-trening oʻtkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasining odamning immunitet tanqisligi virusini keltirib chiqaradigan kasallik (OIV infeksiyasi) tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha yoshlar faolligida olib boriladigan tizimli targ‘ibot tadbirlari konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 84-sonli Qarori yuzasidan viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat univesiteti bilan hamkorlikda yoshlar o‘rtasida volontyorlar tayyorlash boʻyicha o‘quv-seminari tashkil etildi.
Seminarda Urganch davlat universitetining Pedagogika, Tabiiy fanlar, Kimyoviy texnologiyalar, Fizika-matematika hamda Xorijiy filologiya fakultetlaridan talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
O‘quv-seminarni UrDU xotin-qizlar Maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Shundan soʻng, viloyat OITSga qarshi kurash markazi mutaxassislari tomonidan OIV va OITS infeksiyasi to‘g‘risida tushuncha, kasallikning yuqish yo‘llari va OIV infeksiyasi yuqish xavfi yuqori bo‘lgan holatlari haqida maʼlumotlar berildi. Ushbu kasalliklar boʻyicha jahon, respublika hamda viloyatdagi epidemiologik vaziyat, kasallik profilaktikasi haqida taqdimotlar asosida tushuntirish berdilar.
Seminar treningda qilingan ma’ruzalar bo‘yicha yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga  javoblar berildi.
Kun tartibidagi mavzular yuzasidan prezintatsiya qilindi, seminar so‘nggida volontyorlarga targ‘ibot ishlarini olib borishlari uchun ma’ruza matni va bukletlar tarqatildi.
Oʻquv-seminari universitetimiz boʻylab davom etadi.
urdu.uz, Viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat universitetida talabalar o‘rtasida volontyorlarni tayyorlash bo‘yicha seminar-trening oʻtkazildi

A seminar training on preparing volunteers was held among students at Urganch State University by the regional center for the fight against AIDS.
On the basis of Resolution No. 84 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 21, 2022 "On the approval of the concept of systematic promotional activities of the Republic of Uzbekistan to combat the spread of the disease caused by the human immunodeficiency virus (HIV infection) carried out by youth activities", the regional center for the fight against AIDS, in cooperation with the Urganch State University, organized a training seminar on preparing volunteers among young people.
Students from the faculties of Pedagogy, Natural Sciences, Chemical Technologies, Physics-Mathematics and Foreign Philology of Urganch State University took part in the seminar.
The educational seminar was opened by Sh.Nurullayeva, the chairman of the Women's Advisory Council of UrSU, with an introductory speech.
After that, the specialists of the regional center for the fight against AIDS provided information about the concept of HIV and AIDS infection, the ways of transmission of the disease and the cases of high risk of HIV infection. Based on the presentations, they explained the epidemiological situation of these diseases in the world, the republic and the region, as well as disease prevention.
Answers were given to the questions asked by the meeting participants regarding the lectures given in the seminar training.
A presentation was made on the topics of the agenda, and at the end of the seminar, the text of the lecture and booklets were distributed to the volunteers for their promotion work.