Viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat universitetida talabalar o‘rtasida volontyorlarni tayyorlash bo‘yicha seminar-trening oʻtkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasining odamning immunitet tanqisligi virusini keltirib chiqaradigan kasallik (OIV infeksiyasi) tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha yoshlar faolligida olib boriladigan tizimli targ‘ibot tadbirlari konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 84-sonli Qarori yuzasidan viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat univesiteti bilan hamkorlikda yoshlar o‘rtasida volontyorlar tayyorlash boʻyicha o‘quv-seminari tashkil etildi.
Seminarda Urganch davlat universitetining Pedagogika, Tabiiy fanlar, Kimyoviy texnologiyalar, Fizika-matematika hamda Xorijiy filologiya fakultetlaridan talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
O‘quv-seminarni UrDU xotin-qizlar Maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Shundan soʻng, viloyat OITSga qarshi kurash markazi mutaxassislari tomonidan OIV va OITS infeksiyasi to‘g‘risida tushuncha, kasallikning yuqish yo‘llari va OIV infeksiyasi yuqish xavfi yuqori bo‘lgan holatlari haqida maʼlumotlar berildi. Ushbu kasalliklar boʻyicha jahon, respublika hamda viloyatdagi epidemiologik vaziyat, kasallik profilaktikasi haqida taqdimotlar asosida tushuntirish berdilar.
Seminar treningda qilingan ma’ruzalar bo‘yicha yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga  javoblar berildi.
Kun tartibidagi mavzular yuzasidan prezintatsiya qilindi, seminar so‘nggida volontyorlarga targ‘ibot ishlarini olib borishlari uchun ma’ruza matni va bukletlar tarqatildi.
Oʻquv-seminari universitetimiz boʻylab davom etadi.
urdu.uz, Viloyat OITSga qarshi kurash markazi tomonidan Urganch davlat universitetida talabalar o‘rtasida volontyorlarni tayyorlash bo‘yicha seminar-trening oʻtkazildi

Семинар-тренинг по подготовке волонтеров был проведен среди студентов Ургенчского государственного университета областным центром по борьбе со СПИДом
На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 84 «Об утверждении Концепции планомерно-пропагандистских мероприятий Республики Узбекистан по борьбе с распространением болезней, вызываемых человеческими вируса иммунодефицита (ВИЧ-инфекции), проводимых молодежными мероприятиями», областным центром по борьбе со СПИДом совместно с Ургенчским государственным университетом организован обучающий семинар по подготовке волонтеров среди молодежи.
В семинаре приняли участие студенты факультетов Педагогики, Естественных наук, Химических технологий, Физико-математического и Иностранной филологии Ургенчского государственного университета.
Образовательный семинар открыла со вступительной речью председатель Женского экспертного совета УрГУ Ш.Нуруллаева.
После этого специалисты областного центра по борьбе со СПИДом предоставили информацию о понятии ВИЧ и СПИД-инфекции, путях передачи заболевания и случаях высокого риска заражения ВИЧ. На основе докладов разъяснили эпидемиологическую ситуацию по этим заболеваниям в мире, республике и области, а также профилактику заболеваний.
Были даны ответы на вопросы участников встречи, касающиеся лекций, прочитанных в рамках семинара-тренинга.
По темам повестки дня была сделана презентация, а в конце семинара текст лекции и буклеты были розданы волонтерам для их рекламной работы.