Mahalla va oliy taʼlim hamkorligi
Bugungi kunda Urganch davlat universiteti jamoasi ham mahallalardagi yoshlarning, maktab о‘quvchilarining  bо‘sh vaqtlarini unumli oʻtkazishlari uchun ularning qiziqishlaridan kelib chiqqan holda  turli fan toʻgaraklarini tashkil qilgan.
Xususan, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari "Jaloladdin Manguberdi" mahallasida kam ta'minlangan oila farzandlari uchun "Rus tili va adabiyoti" to'garagini yo'lga qo'ygan bo'lib, mahalla yoshlari bu imkoniyatda unumli foydalangan holda, dars mashgʻulotlariga katta qiziqish bildirmoqdalar.

Neighborhood and higher education partnership
Today, the team of Urganch State University has organized various science clubs based on their interests, so that the youth of the neighborhoods and schoolchildren can spend their free time productively.
In particular, professors and teachers of the Faculty of Philology started a "Russian language and literature" club for children of low-income families in the "Jaloladdin Manguberdi" neighborhood, and the youth of the neighborhood took advantage of this opportunity and showed great interest in the lessons.
In particular, professors and teachers of the Faculty of Philology started a "Russian language and literature" club for children of low-income families in the "Jaloladdin Manguberdi" neighborhood, and the youth of the neighborhood took advantage of this opportunity and showed great interest in the lessons. they say.