Urganch davlat universitetida talabalarning maishiy muammolarini aniqlash va hal qilish, ular orasida huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, yoshlarning huquqiy, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirishga qaratilgan  “Talaba xavfsizligi” profilaktik oyligi doirasida huquq-targʻibot organlari bilan hamkorlikda uchrashuvlar, maʼnaviy-maʼnaviy tadbirlar tashkil etilmoqda.
Bugun, 12-oktabr kuni ana shunday uchrashuvlardan biri Tarix fakultetining 2-kurs talabalari bilan “Yoshlar jinoyatchiligini oldini olish” mavzusida boʻlib oʻtdi. Unda UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori  S.Davletov, Tarix fakulteti Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan muvoni H.Saidov hamda universitet profikatika inspektorlari leytenant D.Sapayev va mayor M.Ximmatovlar ishtirok etdi.
Tadbirda bugungi kunda yoshlar orasida sodir etilayotgan huquqbuzarliklar, turli zararli oqimlar ta’siriga tushib qolishdan saqlanish, jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan profilaktik ishlar va ularning samaradorligi, yoshlarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalashda ma’naviy-maʼrifiy ishlarning ahamiyati, talabalarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida universitetda tashkil etilgan toʻgarak va klublarda faol qatnashish lozimligi, internet tarmoqlaridan foydalanish madaniyatiga rioya qilish kabi muhim masalalarga eʼtibor qaratildi.

Состоялся митинг, направленный на профилактику молодежной преступности
В Ургенчском государственном университете во взаимодействии с правоохранительными органами организуются встречи и духовные мероприятия в рамках профилактического месячника «Безопасность студентов», направленного на выявление и решение бытовых проблем студентов, в том числе заблаговременное предупреждение правонарушений, повышение правовой, социальной и политическая активность молодежи.
Сегодня, 12 октября, состоялась одна такая встреча со студентами второго курса исторического факультета на тему «Профилактика молодежной преступности». В нем приняли участие первый проректор по работе с молодежью и духовно-воспитательной работе УрГУ С. Давлетов, заместитель декана исторического факультета по работе с молодежью Х. Саидов, инспекторы по профессиональной деятельности университета, лейтенант Д. Сапаев и майор М. Химматов.
На мероприятии рассмотрены преступления, совершаемые сегодня среди молодежи, недопущение попадания под влияние различных вредных течений, профилактические мероприятия, направленные на предупреждение правонарушений и их эффективность, значение духовно-воспитательной работы в воспитании молодежи в духе любви к ближнему. Родина, в целях содержательной организации свободного времени студентов в университете уделялось внимание таким важным вопросам, как необходимость активного участия в созданных кружках и клубах, соблюдение культуры пользования интернет-сетями.