Urganch davlat universitetida talabalarning maishiy muammolarini aniqlash va hal qilish, ular orasida huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, yoshlarning huquqiy, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirishga qaratilgan  “Talaba xavfsizligi” profilaktik oyligi doirasida huquq-targʻibot organlari bilan hamkorlikda uchrashuvlar, maʼnaviy-maʼnaviy tadbirlar tashkil etilmoqda.
Bugun, 12-oktabr kuni ana shunday uchrashuvlardan biri Tarix fakultetining 2-kurs talabalari bilan “Yoshlar jinoyatchiligini oldini olish” mavzusida boʻlib oʻtdi. Unda UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori  S.Davletov, Tarix fakulteti Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan muvoni H.Saidov hamda universitet profikatika inspektorlari leytenant D.Sapayev va mayor M.Ximmatovlar ishtirok etdi.
Tadbirda bugungi kunda yoshlar orasida sodir etilayotgan huquqbuzarliklar, turli zararli oqimlar ta’siriga tushib qolishdan saqlanish, jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan profilaktik ishlar va ularning samaradorligi, yoshlarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalashda ma’naviy-maʼrifiy ishlarning ahamiyati, talabalarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida universitetda tashkil etilgan toʻgarak va klublarda faol qatnashish lozimligi, internet tarmoqlaridan foydalanish madaniyatiga rioya qilish kabi muhim masalalarga eʼtibor qaratildi.

A meeting aimed at preventing youth crime was organized
At Urganch State University, meetings and spiritual events are organized in cooperation with law enforcement agencies as part of the prevention month "Student Safety" aimed at identifying and solving students' household problems, including early prevention of violations, and increasing the legal, social and political activity of young people.
Today, on October 12, one such meeting was held with the second-year students of the Faculty of History on the topic "Prevention of youth crime". It was attended by S. Davletov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work of UrSU, H. Saidov, the deputy dean of the Faculty of History for work with youth, and the inspectors of the university's professional affairs, lieutenant D. Sapayev and major M. Khimmatov.
At the event, the crimes committed among young people today, avoiding falling under the influence of various harmful currents, preventive actions aimed at preventing crime and their effectiveness, the importance of spiritual and educational work in educating young people in the spirit of love for the Motherland, in order to meaningfully organize students' free time at the university attention was paid to such important issues as the need to actively participate in established circles and clubs, and to observe the culture of using Internet networks.
At the end of the event, the opinions of the students were heard, their questions were answered in detail.