Fakultetlarning yoshlar yetakchilari bilan ochiq muloqot oʼtkazildi
Bugun, 2-noyabr kuni UrDU rektor maslahatchisi R.Sharipov, Korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayns nazorat” tizimini boshqarish bo'limi boshlig'i X.Shixova hamda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi UrDU boshlangʻich tashkiloti yetakchisi A.Samandarovlar barcha fakultetlarning yoshlar yetakchilari bilan uchrashdilar.
▪️Uchrashuvda asosiy eʼtibor yoshlar yetakchilari uchun fakultetlarda yaratilgan sharoitlar, kamchilik va muammolarga qaratildi. Faoliyatlariga toʻsqinlik qilayotgan holatlar haqida soʻraldi. Faoliyatlari yuzasidan fikr-mulohazalari va tashabbuslari tinglandi.
▪️Yetakchi talabalar har jihatdan boshqa talabalarga oʻrnak boʻlishlari, universitetning oʻquv va maʼnaviy-maʼrifiy jarayonlarida faol va ilgʻor boʻlishlari taʼkidlandi.

An open dialogue was held with the youth leaders of the faculties
Today, on November 2, R. Sharipov, adviser to the rector of UrSU, head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control", H. Shikhova, and A. Samandarov, the leader of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan, met with the youth leaders of all faculties.
▪️At the meeting, the main attention was paid to the conditions, deficiencies and problems created in the faculties for youth leaders. They were asked about the circumstances that hinder their activities. Opinions and initiatives regarding their activities were heard.
▪️ It was emphasized that the leading students should be an example to other students in all respects, should be active and advanced in the educational and spiritual-educational processes of the university.
▪️In addition, it was agreed to strengthen the promotion of the principle of "Honesty vaccine" in the fight against corruption through the leaders.