Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida 53008- sonli harbiy qism bilan hamkorlikda 14-yanvar — “Vatan himoyachilari kuni” oldidan Vatan-muqaddas, uni himoya qilish sharafli burch” nomli bayram tadbiri bo'lib o'tdi. Tadbirda universitet professor-oʻqituvchilari, talaba-yoshlari, harbiy qism ofitserlari va harbiy xizmatchilari ishtirok etishdi.
Tadbir UrDU birinchi prorektori S.Davletovning ilk tabrik nutqi bilan boshlandi. Vatan himoyasiga kirgan o'g'lonlarimizning jasorati, yurtimiz tinchligi va osoyishtaligi yo'lida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to'xtalib, harbiy-vatanparvarlik tadbirlarida doimiy hamkorlik qilib kelayotgan harbiy qism jamoasiga alohida minnatdorlik bildirdi va universitet rektorining Tashakkurnomasi hamda buyuk sarkarda Jaloliddin Manguberdi tarixiga bagʻishlab yozilgan “Sulton Jaloliddin Xorazmshoh Pokistonda” nomli tarixiy kitobni taqdim qildi.
Shundan soʻng, mayor H.Sobirov, kapitan O.Oʻrazaliyev, harbiy qismning oilalari bilan ishlash boʻyicha masʼul M.Mirzayeva, UrDU faxriy professori S.Masharipovalarning tabrik soʻzlar tinglandi.
Bayram tadbiri davomida rang-barang chiqishlar, turli koʻngilochar oʻyinlar, sahna koʻrinishlari namoyish etilib, barchaga bayramona kayfiyat ulashildi. Xususan, UrDU amaliyotchi psixologi M.Avezova psixologik trening olib bordi. Filologiya fakultetining iqtidorli talabalari “Qirmizi olma” sahna koʻrinishi bilan, Xorijiy filologiya, Pedagogika fakulteti sheʼriy-musiqiy chiqishlari, rassomlari hamda harbiylar va talabalar oʼrtasidagi “Zakovat” intellektual bellashuvlari bilan,  Jismoniy madaniyat fakulteti oʻzining QVZ jamoasi bilan alohida jonbozlik koʻrsatishdi.  Yoshlar ittifoqi universitet boshlangʻich tashkiloti qoshidagi “Yigitlar klubi” aʼzolarining ham ilk chiqishlari ham namoyish etildi.  Har bir chiqishlarda ona Vatan, mardlik va jasorat haqida kuylandi.
Bayramona tadbir sport musobaqalariga ulanib ketdi. Jismoniy madaniyat fakulteti sport zallarida sportning Shahmat, Shashka, Stol tennis va Arqon tortish kabi 4 ta turi boʻyicha harbiylar va talabalar oʻrtasida musobaqa oʻtkazilib, gʻoliblar Diplom va kitoblar jamlanmasi bilan munosib taqdirlandi.
Yakunda esa UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva hamda Tyutorlar kengashi raisi R.Matchanov harbiy qism jamoasiga faolligi va hamkorligi uchun minnatdorchilik bildirishdi.

Университет государственного университета Ургенч организовал праздничное мероприятие под названием «Священная родина, это почетная обязанность защищать его»
Сегодня во Дворце культуры Ургенчского государственного университета совместно с воинской частью № 53008 состоялось праздничное мероприятие под названием "Святая Родина, почетный долг защищать ее" в преддверии 14 января - "Дня защитников Отечества". В мероприятии приняли участие профессора и преподавательский состав университета, студенты, офицеры и военнослужащие воинской части.
Мероприятие началось с первой поздравительной речи С. Давлетова, первого проректора УрСУ. Остановившись на мужестве наших мальчиков, вставших на защиту Родины, реформах, осуществляемых во имя мира и спокойствия нашей страны, он выразил особую благодарность коллективу воинской части, которая постоянно сотрудничает в военно-патриотических мероприятиях, и вручил благодарственное письмо ректора университета и историческая книга "Султан Джалалуддин Хорезмшах в Пакистане", посвященная истории великого полководца Джалалуддина Мангуберди.
После этого поздравительные слова прозвучали со стороны майора Х. Собирова, капитана О. Оразалиева, М. Мирзаевой, которая отвечает за работу с семьями воинской части, С. Машариповой, почетного профессора УрСУ.
Во время праздничного мероприятия были представлены красочные представления, различные развлекательные игры, сценические представления, и праздничным настроением поделились все желающие. В частности, М.Авезова, практикующий психолог УрСУ, провела психологический тренинг. Талантливые студенты Филологического факультета исполнили на сцене "Красное яблоко", факультет Иностранной филологии и педагогики проявил энтузиазм своими поэтическими и музыкальными выступлениями, интеллектуальные соревнования "Заковат" между артистами, солдатами и студентами проявили энтузиазм, факультет Физической культуры и его команда КВН проявили большой энтузиазм. Также были показаны первые выступления членов "Клуба мальчиков" при первичной организации Союза молодежи университета. На каждом выступлении исполнялись песни о Родине, отваге и мужестве.
Праздничное мероприятие было связано со спортивными соревнованиями. В спортивных залах факультета Физической культуры были проведены соревнования между военнослужащими и студентами по 4 видам спорта, таким как шахматы, шашки, настольный теннис и перетягивание каната, а победители были должным образом награждены дипломами и книгами.
В завершение председатель Женского консультативного совета УрСУ Ш.Нуруллаева и председатель Совета наставников Р.Матчанов поблагодарили коллектив воинской части за их активность и сотрудничество.