Yoshlar orasida giyohvandlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbir oʻtkazildi
Bugungi kunda yoshlar ta’lim va tarbiyasi davlat siyosatining dolzarb masalalaridan biriga aylanganligi hech kimga sir emas. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan barcha ijobiy oʻzgarishlar zamirida har tomonlama barkamol – jismonan sogʻlom, aqlan yetuk, mustaqil va ijodiy fikrlashga qodir, intellektual salohiyati yuksak yosh avlod toʻgʻrisida gʻamxoʻrlik qilish ustuvor maqsadimizdir.
2023-yil 9-fevral kuni Urganch davlat universitetida talaba-yoshlar orasida giyohvandlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbir ham aynan shu maqsadga qaratilgandir.
Tadbirda Ichki ishlar vazirligi Huquqiy profilaktika xizmati boʻlimi boshligʻi, podpolkovnik X.Husanov, Xorazm viloyati IIB Huquqiy profilaktika boʻlimi xodimi, mayor J.Masharipov, UrDU Yoshlar masalalari va maʻnaviy-maʻrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov, universitet profilaktika inspektori D.Sapayev va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar qonunchilik tizimidagi o‘zgarishlar, ma’naviy-marifiy ishlar samaradorligini oshirish, yoshlarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, jinoyatchilikning kelib chiqish sabablari, yoshlar orasida giyohvandlik, jinoyatchilik, huquqbuzarlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqidagi ma’ruzalar tinglandi.

A preventive event aimed at preventing drug addiction and other negative diseases among young people was held
Today, it is no secret that youth education has become one of the urgent issues of state policy. At the heart of all the positive changes taking place in our country, our priority is to take care of the young generation, who is physically healthy, mentally mature, capable of independent and creative thinking, and has high intellectual potential.
On February 9, 2023, a preventive event aimed at preventing drug addiction and other negative diseases among students at Urganch State University is aimed at this goal.
The event was attended by the head of the Department of Legal Prevention Service of the Ministry of Internal Affairs, lieutenant colonel Kh. Husanov, the employee of the Department of Legal Prevention of the Ministry of Internal Affairs of the Khorezm region, Major J. Masharipov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs of UrSU S. Davletov, the inspector of prevention of the university D. Sapayev and students participated.
Those who spoke at the event talked about changes in the legal system, increasing the effectiveness of spiritual and educational work, educating young people in the spirit of love for the Motherland, spending their free time meaningfully, the causes of crime, preventing drug addiction, and other negative diseases among young people.