Yoshlar orasida giyohvandlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbir oʻtkazildi
Bugungi kunda yoshlar ta’lim va tarbiyasi davlat siyosatining dolzarb masalalaridan biriga aylanganligi hech kimga sir emas. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan barcha ijobiy oʻzgarishlar zamirida har tomonlama barkamol – jismonan sogʻlom, aqlan yetuk, mustaqil va ijodiy fikrlashga qodir, intellektual salohiyati yuksak yosh avlod toʻgʻrisida gʻamxoʻrlik qilish ustuvor maqsadimizdir.
2023-yil 9-fevral kuni Urganch davlat universitetida talaba-yoshlar orasida giyohvandlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbir ham aynan shu maqsadga qaratilgandir.
Tadbirda Ichki ishlar vazirligi Huquqiy profilaktika xizmati boʻlimi boshligʻi, podpolkovnik X.Husanov, Xorazm viloyati IIB Huquqiy profilaktika boʻlimi xodimi, mayor J.Masharipov, UrDU Yoshlar masalalari va maʻnaviy-maʻrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov, universitet profilaktika inspektori D.Sapayev va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar qonunchilik tizimidagi o‘zgarishlar, ma’naviy-marifiy ishlar samaradorligini oshirish, yoshlarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, jinoyatchilikning kelib chiqish sabablari, yoshlar orasida giyohvandlik, jinoyatchilik, huquqbuzarlik va boshqa salbiy illatlarni oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqidagi ma’ruzalar tinglandi.

Проведено профилактическое мероприятие, направленное на предотвращение наркомании и других негативных заболеваний среди молодежи
Сегодня ни для кого не секрет, что воспитание молодежи стало одним из актуальных вопросов государственной политики. В основе всех позитивных изменений, происходящих в нашей стране, нашим приоритетом является забота о молодом поколении, которое физически здорово, умственно зрело, способно к независимому и творческому мышлению и обладает высоким интеллектуальным потенциалом.
9 февраля 2023 года в Урганчском государственном университете с этой целью проводится профилактическое мероприятие, направленное на профилактику наркомании и других негативных заболеваний среди студентов.
В мероприятии принял участие начальник Управления Службы правовой профилактики Министерства внутренних дел, подполковник Х. В нем приняли участие Хусанов, сотрудник Отдела правовой профилактики Министерства внутренних дел Хорезмской области майор Ж. Машарипов, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительским вопросам УрСУ С. Давлетов, инспектор профилактики университета Д. Сапаев и студенты.
Выступившие на мероприятии говорили об изменениях в правовой системе, повышении эффективности духовно-просветительской работы, воспитании молодежи в духе любви к Родине, осмысленном проведении свободного времени, причинах преступности, профилактике наркомании и других негативных заболеваний среди молодежи.