Urganch davlat universitetiga quyosh panellari o'rnatilmoqda
2023-yil 8-fevral kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirish, mahallalarni obod qilish va aholi bandligini oshirish masalalari bo‘yicha o’tkazgan yig’ilishida quyosh panellarini o‘rnatish masalasiga alohida toʻxtalib, muqobil energiya manbalaridan unumli foydalanish barchamiz uchun manfaatli bo‘lishini bildirgan edi.
Shu asnoda, bugungi kunda barcha oliy taʼlim muassasalarida quyosh panellarini o‘rnatish ishlari amalga oshirilmoqda.
Xususan, Urganch davlat universitetining asosiy oʻquv binosi tom qismiga quyosh panellari joylashtirilib, quvvati 150 kVt bo‘lgan 272 ta quyosh fotoelektr stansiyasi o‘rnatildi.

Solar panels are being installed at Urganch State University
On February 8, 2023, at a meeting held by President Shavkat Mirziyoyev on the issues of energy and transport infrastructure development, improvement of neighborhoods and increasing population employment, he specifically focused on the issue of installing solar panels, and the effective use of alternative energy sources is beneficial for all of us.
In this regard, the installation of solar panels is being carried out in all higher education institutions today.
In particular, solar panels were placed on the roof of the main educational building of Urganch State University, and 272 solar photoelectric plants with a capacity of 150 kW were installed.