Urganch davlat universitetiga quyosh panellari o'rnatilmoqda
2023-yil 8-fevral kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev energetika va transport infratuzilmasini rivojlantirish, mahallalarni obod qilish va aholi bandligini oshirish masalalari bo‘yicha o’tkazgan yig’ilishida quyosh panellarini o‘rnatish masalasiga alohida toʻxtalib, muqobil energiya manbalaridan unumli foydalanish barchamiz uchun manfaatli bo‘lishini bildirgan edi.
Shu asnoda, bugungi kunda barcha oliy taʼlim muassasalarida quyosh panellarini o‘rnatish ishlari amalga oshirilmoqda.
Xususan, Urganch davlat universitetining asosiy oʻquv binosi tom qismiga quyosh panellari joylashtirilib, quvvati 150 kVt bo‘lgan 272 ta quyosh fotoelektr stansiyasi o‘rnatildi.

Солнечные батареи устанавливаются в Ургенчском государственном университете
8 февраля 2023 года на совещании, проведенном Президентом Шавкатом Мирзиёевым по вопросам развития энергетической и транспортной инфраструктуры, благоустройства микрорайонов и повышения занятости населения, он особо остановился на вопросе установки солнечных батарей, эффективного использования альтернативной энергии. источники полезны для всех нас.
В связи с этим установка солнечных батарей сегодня осуществляется во всех высших учебных заведениях.
В частности, на крыше главного учебного корпуса Ургенчского государственного университета размещены солнечные батареи, установлено 272 солнечные фотоэлектрические установки мощностью 150 кВт.