“Rektor va yoshlar uchrashuvi” davom etmoqda
Maʻlumki, oliygohlarda birinchi kursga qabul qilingan talabalarni taʼlim muassasalariga moslashuviga yordamlashish va oʻquv jarayoni bilan yaqindan tanishtirish maqsadida “Birinchi kurs maktabi” tadbirlari tashkil etilmoqda.
Xususan, Urganch davlat universitetida ham Oʻzbekiston mustaqilligining oʻttiz uch yilligi munosabati bilan  yangi oʻquv yilining ilk haftasida “Biz bir boʻlsak – yagona xalqmiz, birlashsak – vatanmiz!” shiori ostida “Mustaqillik darslari” hamda “Birinchi kurs maktabi” tadbirlari oʻtkazilmoqda. Tashkil etilgan tadbirlarda universitet rektori, professor B.Abdullayev ham ishtirok etib, talabalar bilan suhbatda boʻlmoqda.
Bugun, 12-sentabr kuni navbatdagi uchrashuv Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti hamda Filologiya va sanat fakulteti 1-kurs talabalari bilan oʻtkazildi.
Tadbir davomida birinchi prorektor D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov hamda fakultet dekani A.Xudayberganovlar ham soʻzga chiqib, talabalarga universitetning tuzilmasi, tarixi, ichki tartib-qoidasi va oʻquv, maʼnaviy-maʼrifiy jarayonlari haqida maʼlumot berdi. Talabalarga bilim olishlari uchun universitetda barcha zarur sharoitlar yaratilganini, endi ulardan faqat izlanish va bilim olish talab qilinishini alohida taʼkidlab oʻtdi.

"Встреча ректора и молодежи" продолжается
Как известно, в высших учебных заведениях организуются мероприятия “Первокурсная школа”, призванные помочь студентам, поступающим на первый курс, адаптироваться в учебных заведениях и более внимательно ознакомиться с учебным процессом.
В частности, в Ургенчском государственном университете в первую неделю нового учебного года по случаю тридцати трехлетия независимости Узбекистана прошел семинар под девизом “мы – единый народ, мы – единая Родина!” “ Уроки независимости " и проводятся мероприятия "Первокурсная школа". На организованных мероприятиях ректор университета, профессор Б.Абдуллаев также принимает участие в беседе со студентами.
Сегодня, 12 сентября, состоялась очередная встреча со студентами 1 курса факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии, а также факультета филологии и искусств.
В ходе мероприятия первый проректор Д.Ибадуллаев, советник ректора Р.Шарипов и декан факультета А.Худайбергановы также выступили с докладом, в котором рассказали студентам о структуре, истории, внутреннем распорядке и учебном, духовно-просветительском процессе университета. Он особо подчеркнул, что в университете созданы все необходимые условия для получения студентами знаний, от которых теперь требуется только исследование и получение знаний.