Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar maslahat kengashi faoliyati samaradorligi o’rganildi
Bugun, 5-noyabr kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 20-avgustdagi Xotin-qizlar masalalari boʻyicha maslahat kengashlari faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisidagi 316-sonli buyrugʻi ijrosini taʼminlash maqsadida Urganch davlat universitetida Respublika ishchi guruhi tomonidan oʻrganish ishlari olib borildi.
Samarqand davlat tibbiyot universiteti Xotin-qizlar kengashi raisi G.Xudayberdiyeva boshchiligidagi ichki guruh tomonidan  universitetda xotin-qizlar bilan ishlash tizimini toʻgʻri yoʻlga qoʻyganligi, ayol pedagog va xodimlarning ijtimoiy holati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bazasining mavjudligi, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi va dekan maslahatchilarining ish rejasi ijrosi holati hamda “Qizlarjon”, “Lider qizlar” klublari faoliyatini tizimli yoʻlga qoʻyilganligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, talaba-qizlar bilan uchrashuv tashkil etilib, ularning dasrdan bo’sh vaqtlarida oliygohda tashkil etilgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, toʻgaraklar va sport musobaqalaridagi ishtiroklari yuzasidan suhbat olib borildi. Dars jarayonlarini kuzatishdi.
Yakunda Xotin-qizlar maslahat kengashi faollari bilan uchrashuv oʻtkazilib, oʻrganilgan jarayonlar tahlil qilindi hamda zarur chora-tadbirlar belgilab berildi.

Изучена эффективность деятельности женского консультативного совета Ургенчского государственного университета
Сегодня, 5 ноября, в целях обеспечения исполнения приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций № 316 от 20 августа 2024 года “О совершенствовании деятельности консультативных советов по вопросам женщин в Ургенчском государственном университете” рабочая группа республики провела исследование.
Председатель совета женщин Самаркандского государственного медицинского университета. Внутренней группой во главе с Г.Худайбердиевой было уделено особое внимание правильному налаживанию системы работы с женщинами в Университете, наличию базы данных о социальном положении женщин-педагогов и сотрудников, состоянии выполнения плана работы председателя женского консультативного совета и советников декана, а также системному налаживанию деятельности клубов  “Девушки ”, “Девушки - лидеры ”.
Также была организована встреча со студентками и проведена беседа об их участии в духовно - просветительских мероприятиях, кружках и спортивных соревнованиях, организованных в ВУЗе в свободное от учебы время. Наблюдали за ходом урока.
В заключение была проведена встреча с активистами женского консультативного совета, где были проанализированы изученные процессы и определены необходимые меры.