Bugun Urganch davlat universitetida  “22-noyabr — Xalqaro psixologlar kuni” munosabati bilan 22-23 noyabr kunlariga mo'ljallangan “Raqamli dunyoda talaba-yoshlarning psixologik salomatligi: muammolar va yechimlar” mavzusida Respublika psixologlar forumi o‘tkazilmoqda.
Forumning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori, ayni paytda Oliy Majlis senatining  Fan, taʼlim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Baxrom Abdullayev  kirish so’z bilan ochib berib, uning ahamiyati va bugungi kunda yurtimizda psixologlar faoliyati yanada rivojlanganini ta’kidlab, seminar faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar siyosati, ma’naviy-tarbiyaviy ishlar boshqarmasi mutaxassisi Dildora Solixo‘jayeva hamda Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori Odinaxon Jamoldinova so’zga chiqib, sana munosabati bilan barcha psixologlarni tabrikladi.
Unda Urganch davlat universiteti hamda Respublikadagi oliy ta’lim muassasalaridan yuzga yaqin psixologlar ishtirok etishmoqda. Seminarda gadjet va ijtimoiy tarmoqlar qaramligining oldini olish usullari, oliy ta’lim muassasalarida raqamli gigiyenani shakllantirish hamda raqamli qaramlikning talabalar ta’lim jarayoniga salbiy ta’siri singari mavzular yuzasidan ma’ruzalar tinglanmoqda.
Kunning ikkinchi yarimida seminar o’z faoliyatini sho'balarga bo’lingan holda amaliy mashg’ulot tarzida davom ettiradi.

Урду проводит Республиканский форум психологов
Сегодня в Ургенчском государственном университете в связи с “Международным днем психолога-22 ноября” проходит Республиканский форум психологов на тему “Психологическое здоровье студентов — молодежи в цифровом мире: проблемы и решения”, который пройдет с 22 по 23 ноября.
На церемонии открытия форума ректор Ургенчского государственного университета, в настоящее время председатель комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Бахром Абдуллаев во вступительном слове пожелал успехов деятельности семинара, подчеркнув его важность и дальнейшее развитие деятельности психологов в нашей стране. Также выступили специалист Министерства высшего образования, науки и инноваций, управления молодежной политики, духовно-воспитательной работы Дилдора Салихужаева и профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы Одинахон Джамолдинова, которые поздравили всех психологов с этой датой.
В нем принимают участие около ста психологов из Ургенчского государственного университета и высших учебных заведений республики. На семинаре прозвучат лекции на такие темы, как способы предотвращения зависимости от гаджетов и социальных сетей, формирование цифровой гигиены в высших учебных заведениях и негативное влияние цифровой зависимости на образовательный процесс студентов.
Во второй половине дня семинар продолжает свою деятельность в виде практических занятий, разделенных на секции.