UrDUda “Tamaddun, madaniyat va ma’rifat” gʻoyasi ostida ziyolilar forumi boʻlib oʻtmoqda
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 29-noyabrdagi "Tamaddun, madaniyat va ma'rifat" mavzusida "Ma'rifat karvoni" ilmiy-ma'rifiy va madaniy targ'ibot tadbirlarini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 196-sonli majlis bayoni yuzasidan 3-15 dekabr kunlari Respublikamiz bo’ylab ma’naviy-ma’rifiy targ’ibot yig’ilishlari bo‘lib o‘tmoqda.
Bugun, 4-dekabr kuni  “Ma’rifat karvoni” loyihasining bir guruh respublikaning ziyolilardan iborat aʼzolari Urganch davlat universitetiga yetib kelishdi. Universitet Madaniyat saroyida “Yangi O‘zbekistonda diniy-ma’rifiy sohada amalga oshirilayotgan islohatlar va bunyodkorlik ishlari” mavzusida tashkil etilgan ziyolilar forumida Xorazm viloyati imom-xatiblari, mahalla oqsoqollari, hoji bobolar, ijodkor shoir va yozuvchilar hamda oliygoh talaba-yoshlari ishtirok etishdi. Tadbirni Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari S.Salayev kirish so’z bilan ochib berdi. Shundan soʻng, kun tartibidan oʻrin olgan mavzular boʻyicha maʼruzalar tinglandi.
“Ma’rifat karvoni” loyihasidan ko‘zlanayotgan maqsad olimlar, ziyolilarni faolikka undash, bugungi yangilanishlar, o‘zgarishlar, izchil islohotlar mazmun-mohiyatini xalqqa yetkazishda ularning bor bilim-u salohiyatini safarbar etishdan iborat. Bu orqali yurtimizdagi olimu fozillarni bir platformada, muloqot maydonida jam qilib, Vatanni yuksaltirishdek ezgu g‘oya atrofida birlashtirish ko‘zda tutilmoqda.
Mazkur ziyolilar forumida Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va bunyodkorlik ishlarining mazmun-mohiyati, mamlakatimizda ma’naviy-ma’rifiy sohada amalga oshirilayotgan ishlar va ustuvor vazifalar, har bir viloyatda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar, o‘zgarishlar va bunyodkorlik ishlari bo‘yicha atroflicha soʻz yuritilib, videoroliklar namoyish qilindi.
Eslatib o‘tamiz, «Ma’rifat karvoni» O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi hamda qator tashkilotlar bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Forum  kunning ikkinchi yarmida ham  “Yangi O‘zbekiston – islohotlar falsafasi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy anjuman bilan davom etadi.

Under the idea of ​​"Civilization, Culture and Enlightenment" a forum of intellectuals is being held at UrSU
On measures to organize scientific, educational and cultural promotion activities of the "Caravan of Enlightenment" on the topic of "Civilization, Culture and Enlightenment" of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on November 29, 2024 Spiritual and educational propaganda meetings throughout our Republic on December 3-15 in connection with the report of the meeting No. 196 is taking place.
Today, on December 4, a group of intellectuals of the Republic of the "Caravan of Enlightenment" project arrived at Urgench State University. Imams-khatibs of Khorezm region, neighborhood elders, Haji Babas, creative poets and writers, and university students participated in the forum of intellectuals organized in the Palace of Culture under the theme "Reforms and creative works in the religious and educational sphere in New Uzbekistan". Deputy governor of Khorezm region S. Salayev opened the event with an introduction. After that, lectures on the topics included in the agenda were heard.
The goal of the "Caravan of Enlightenment" project is to encourage scientists and intellectuals to be active, to mobilize all their knowledge and potential in conveying the essence of today's updates, changes, and consistent reforms to the people. Through this, it is planned to gather the scientists and virtues of our country on one platform, in the field of dialogue, and unite them around the noble idea of ​​raising the Motherland.
In this forum of intellectuals, the content and essence of the reforms and creative works implemented in New Uzbekistan, the work and priority tasks implemented in the spiritual and educational sphere in our country, the reforms, changes and creative works implemented in each region in recent years were discussed in detail and video clips were shown.
It should be noted that the "Caravan of Enlightenment" was organized in cooperation with the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, the Association of Neighborhoods of Uzbekistan and a number of organizations.
The forum will continue in the second half of the day with a spiritual and educational conference on the topic "New Uzbekistan - philosophy of reforms".