O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 13-dekabr kuni 2024-yilda ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda yoshlarni tayyorlov kurslari orqali umumta’lim fanlari bo‘yicha bilimlarini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish maqsadida, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 17-yanvardagi "Oliy ta’lim tashkilotlarida abituriyentlar, jumladan, kambag’al va kam ta’minlangan oilalarning bitiruvchi sinfdagi farzandlari uchun tayyorlov kurslarini tashkil etish to’g’risida"gi  18-son buyrug’i ijrosi yuzasidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan bepul tayyorlov kurslari tashkil etildi.
Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan hamda Qoʻshkoʻpir tumanlari biriktirilgan bo'lib, bugungi kunda jami 170 nafar bitiruvchi sinf o'quvchilariga 11 ta fandan universitet professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlov kurslari olib borilmoqda. Ushbu kurslarning faoliyati universitet rahbariyati tomonidan muntazam ravishda nazorat qilib borilmoqda.

Children from families in need of social protection are being trained in free training courses
In order to ensure the implementation of the tasks set at the videoconference meeting on the effectiveness of the work carried out in the field of social protection in 2024 and priority tasks for 2025, held under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev on December 13, 2024, and to create additional conditions for youngsters to improve their knowledge in general education subjects through training courses, as well as in accordance with the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation No. 18 dated January 17, 2025 "On the organization of training courses for applicants to higher education institutions, including pupils of graduating classes from poor and low-income families", free training courses were organized by Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni.
Urgench State University includes the Bog'ot, Gurlan and Qo'shko'pir districts of Khorezm region, and today a total of 170 graduating pupils are being trained by university professors and teachers in 11 subjects. The activities of these courses are regularly monitored by the university management.
The main goal of preparing applicants for higher education through these training courses is to expand educational opportunities, increase the opportunities for talented but financially disadvantaged youth to enter universities, and help them further strengthen their knowledge.