Ayni kunlarda Turkiyada xizmat safarida boʻlib turgan universitetimiz delegatsiyasi a’zolari boʻlgan San’at kafedrasi professor-oʻqituvchilari hamda Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi E.Yoʻldoshevlar bugun Anqara Yildirim Boyazid universitetiga qarashli Turk musiqasi davlat konservatoriyasida boʻldilar.
Tashrif doirasida konservatoriya jamoasi bilan qizgʻin ijodiy suhbat boʻlib oʻtdi. Suhbat davomida, oʻzbek va turk milliy kuy-qoʻshiqlari, cholgʻu asboblari, musiqiy uslublar va boshqa ko‘plab mavzular yuzasidan tajriba almashildi.
Shuningdek, konservatoriyaning sharoitlari, oʻquv jarayonlari va ijodiy imkoniyatlari bilan yaqindan tanishishdi. Bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

В настоящее время члены делегации нашего университета, которые находятся с рабочей поездкой в Турции, а также преподаватели кафедры искусств и руководитель отдела международного сотрудничества Э.Юлдошев, сегодня посетили Государственную консерваторию турецкой музыки, принадлежащую Университету Йилдырым Баязид в Анкаре.
В рамках визита состоялась оживлённая творческая беседа с коллективом консерватории. В ходе беседы была обменяна опыт по таким вопросам, как узбекские и турецкие народные песни и мелодии, музыкальные инструменты, музыкальные стили и многие другие темы.
Также они подробно ознакомились с условиями, учебным процессом и творческими возможностями консерватории. Этот визит имеет важное значение для дальнейшего укрепления культурных связей между двумя странами.