“Voltalia Tashkent” kompaniyasi va Urganch davlat universiteti o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi
Bugun, 8-aprel kuni  “Voltalia Tashkent”  kompaniyasining bosh direktori Kerol Pontais va kompaniya vakillaridan iborat guruh Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida rektor v.v.b. S.Xodjaniyozov boshchiligidagi oliygoh rahbariyati bilan muzokaralar olib borildi.
Aytish joizki, “Voltalia Tashkent” — bu xalqaro qayta tiklanuvchi energiya kompaniyasi Voltalianing O‘zbekistondagi vakolatxonasi bo‘lib, 2023-yil 13-iyulda Toshkent shahrida tashkil etilgan.  “Voltalia Tashkent” kompaniyasi O‘zbekiston hukumati tomonidan belgilangan 2030-yilgacha qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha rejalarni amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. Kompaniya quyosh, shamol va batareya saqlash texnologiyalarini joriy etish orqali mamlakatda ekologik toza va arzon elektr energiyasini ishlab chiqarishni maqsad qilgan.  Ayni paytda Xorazm viloayida “100 MW quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi” loyihasini amalga oshirmoqda.
O‘zaro muhokamlardan so‘ng, ikki tomon o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, Urganch davlat universitetining  bakalavr va magistr talabalari uchun ushbu kompaniya bilan birgalikda o‘quv dasturlari tayyorlash va birgalikda qayta tiklanuvchi energiya sohasida mutaxassislar tayyorlashga kelishib olindi.
Qolaversa, “Voltalia” texnik kasbiy ta'lim dasturlarini ishlab chiqish orqali yosh bitiruvchilarga o‘z sohasiga oid zamonaviy ko‘nikmalar va bilimlar berish bo‘yicha hamkorlikni amalga oshiradi. Bu mutaxassislarning mehnat bozoriga tayyorlanishlarini ta'minlashga yordam beradi. Shuningdek, Urganch davlat universiteti  bakalavr va magistr darajasidagi talabalar uchun amaliyot va trening jarayonlarini tashkil etishni ta'minlashga kelishib oldi. Bu esa talabalar uchun energiya sohasida chuqur bilim olish va amaliy ko‘nikmalarni egallash imkonini yaratadi.

Memorandum of Understanding signed between Voltalia Tashkent and Urgench State University
Today, on April 8, Carol Pontais, CEO of Voltalia Tashkent, and a group of company representatives visited Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni. During the visit, negotiations were held with the university leadership, led by the acting rector S.Khodjaniyazov.
It is worth noting that Voltalia Tashkent is the representative office of the international renewable energy company Voltalia in Uzbekistan, established in Tashkent on July 13, 2023. Voltalia Tashkent is actively participating in the implementation of plans set by the government of Uzbekistan to increase the volume of renewable energy production by 2030. The company aims to produce environmentally friendly and affordable electricity in the country by introducing solar, wind, and battery storage technologies. Currently, the “100 MW solar power plant” project is being implemented in the Khorezm region.
After mutual discussions, a Memorandum of Understanding was signed between the two parties. According to it, it was agreed to jointly develop educational programs with this company for bachelor's and master's students of Urgench State University and jointly train specialists in the field of renewable energy.
In addition, Voltalia will cooperate in providing young graduates with modern skills and knowledge in their field by developing technical vocational education programs. This will help ensure that specialists are prepared for the labor market. Urgench State University has also agreed to organize internships and training processes for undergraduate and graduate students. This will provide students with an opportunity to gain in-depth knowledge and practical skills in the energy sector.