Maqom san'ati: ilm, ijod va amaliyot birligida!
Bugun, 25-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san'at fakulteti hamda O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda  "O'zbek maqomotining ilmiy-nazariy, ijodiy va amaliy asoslari" mavzusida ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi.
Seminarni universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov kirish so'zi bilan ochib berib, o'zbek milliy musiqa madaniyatining yuksak namunasi hisoblangan maqom san'ati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Mazkur tadbir doirasida ma'naviy-madaniy boylikni chuqur ilmiy tahlil qilish, yosh avlodga yetkazish maqsadida o'zbek maqomotining tarixiy ildizlari, uning xalq og'zaki ijodi bilan mushtarakligi, maqomlarning tuzilishi hamda mumtoz adabiyot bilan uzviy aloqasi muhokama qilindi.
Seminar ilmiy-uslubiy jihatdan katta ahamiyat kasb etib, maqomni chuqur o'rganish va targ'ib qilish borasidagi dolzarb masalalarni yoritishga xizmat qildi.
Xususan, anjumanda Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, san'atshunoslik fanlari nomzodi, dotsent I.Dadadjanova, ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy kotibi, tarix fanlari boʻyicha falsafa doktori, dotsent J.Ahmedov, ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim mudiri, san'atshunoslik fanlari nomzodi, dotsent A.Abdurashidov hamda san’atshunoslik fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent R.Boltayevlar mehmon sifatida ishtirok etib,  “O‘zbekistonda maqom ta’limi”, “Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot institutida oliy ta'limdan keyingi ta'lim masalalari”, “Shashmaqom ijrochilik san’atida an’analar vorisiyligi”, “Xorazm tanbur chizgʻilari” kabi mavzularda ma'ruzalar qilishdi.
Seminar yakunida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi nomidan anjuman ishtirokchilariga milliy san'atga bo'lgan hurmat va e'tibor ifodasi sifatida tashakkurnoma va esdalik sovg'alari topshirildi.

Искусство макома: наука, творчество и практика в единстве!
Сегодня, 25 апреля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруний, факультет филологии и искусств совместно с Научно-исследовательским институтом культурологии и нематериального культурного наследия Министерства культуры Республики Узбекистан провели научно-практический семинар на тему “Научные, теоретические, творческие и практические основы узбекского макамного искусства”.
Семинар был открыт проректором университета по научной работе и инновациям З.Ибрагимовым, который в своем вступительном слове выразил свои мысли и замечания о макамном искусстве, являющемся высоким образцом узбекской национальной музыкальной культуры.
В рамках данного мероприятия была проведена глубокая научная анализировка духовного и культурного наследия, с целью передачи его молодому поколению. Обсуждались исторические корни узбекского макамного искусства, его связь с народным устным творчеством, структура макамов, а также их неразрывная связь с классической литературой.
Семинар имел большое научно-методическое значение и способствовал освещению актуальных вопросов углубленного изучения и популяризации макамного искусства.
В частности, на форуме выступили гости: заместитель директора по научной работе и инновациям Научно-исследовательского института культурологии и нематериального культурного наследия, кандидат искусствоведения, доцент И.Дададжанова, научный секретарь института, доктор философии по истории, доцент Ж.Ахмедов, заведующий отделом института, кандидат искусствоведения, доцент А.Абдурашидов и доктор философии по искусствоведению, доцент Р.Болтаев. Они выступили с докладами на темы: “Макомное образование в Узбекистане”, “Вопросы послевузовского образования в Научно-исследовательском институте культурологии и нематериального культурного наследия”, “Наследие традиций в исполнении Шашмакома”, “Чертежи хорезмского танбура”.
В завершение семинара от имени коллектива Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруний участникам форума были вручены благодарственные письма и памятные подарки как выражение уважения и внимания к национальному искусству.