UrDUda "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi, muammolari va ularning innovatsion yechimlari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tmoqda
Bugun, 22-may kuni Abu Rayhon nomidagi Urganch davlat universitetida Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi, muammolari va ularning innovatsion yechimlari" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tmoqda. Ushbu konferensiyada xorijiy hamda Respublika oliy ta’lim muassasalaridan professor-o’qituvchi hamda yosh tadqiqotchilar onlayn va oflayn tarzda ishtirok etmoqda.
Dastlab konferensiyaning ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Oliygoh rektori v.v.b S.Xodjaniyazov anjumanni ochib berib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shundan so’ng, anjuman kun tartibidan o’rin olgan mavzular yuzasidan ma’ruzalar boshlandi.
Jumladan, Udmurt davlat universiteti Tabiiy fanlar instituti xalqaro aloqalar bo'yicha direktor o'rinbosari Elena Ovechkinaning "Направления и перспективы сотрудничества УдГУ и УрГУ", shuningdek, Respublika oliy ta’lim muassasalari professor-o’qituvchilarining “Mamlakatda "Yashil" iqtisodiyotni rivojlantirishda "Yashil" moliyalashtirishning ro’li”, “O'zbekiston flora va faunasını muhofaza qilish va uning istiqbolli yechimlari” va “Экологическое образование как основа устойчивого развития общества” kabi dolzarb mavzulardagi ma’ruzalari tinglandi.

В УрГУ проходит международная научно-практическая конференция на тему “Экология и охрана окружающей среды, проблемы и их инновационные решения”
Сегодня, 22 мая, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний проходит международная научно-практическая конференция на тему “Экология и охрана окружающей среды, проблемы и их инновационные решения”, инициированная факультетом естественных и сельскохозяйственных наук. В конференции принимают участие преподаватели и молодые исследователи из зарубежных и отечественных высших учебных заведений в режиме онлайн и офлайн.
Сначала состоялась церемония открытия конференции. В.и.о. ректора университета С.Ходжаниязов открыл мероприятие и пожелал успехов в работе конференции. После этого начались доклады по вопросам, включённым в повестку дня конференции.
В частности, была заслушана доклад заместителя директора по международным связям Института естественных наук Удмуртского государственного университета Елены Овечкиной на тему “Направления и перспективы сотрудничества УдГУ и УрГУ”, а также выступления преподавателей высших учебных заведений республики по актуальным вопросам: “Роль “зеленого” финансирования в развитии “зеленой” экономики в стране”, “Охрана флоры и фауны Узбекистана и её перспективные решения” и “Экологическое образование как основа устойчивого развития общества”.