UrDUda "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi, muammolari va ularning innovatsion yechimlari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tmoqda
Bugun, 22-may kuni Abu Rayhon nomidagi Urganch davlat universitetida Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi, muammolari va ularning innovatsion yechimlari" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tmoqda. Ushbu konferensiyada xorijiy hamda Respublika oliy ta’lim muassasalaridan professor-o’qituvchi hamda yosh tadqiqotchilar onlayn va oflayn tarzda ishtirok etmoqda.
Dastlab konferensiyaning ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Oliygoh rektori v.v.b S.Xodjaniyazov anjumanni ochib berib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shundan so’ng, anjuman kun tartibidan o’rin olgan mavzular yuzasidan ma’ruzalar boshlandi.
Jumladan, Udmurt davlat universiteti Tabiiy fanlar instituti xalqaro aloqalar bo'yicha direktor o'rinbosari Elena Ovechkinaning "Направления и перспективы сотрудничества УдГУ и УрГУ", shuningdek, Respublika oliy ta’lim muassasalari professor-o’qituvchilarining “Mamlakatda "Yashil" iqtisodiyotni rivojlantirishda "Yashil" moliyalashtirishning ro’li”, “O'zbekiston flora va faunasını muhofaza qilish va uning istiqbolli yechimlari” va “Экологическое образование как основа устойчивого развития общества” kabi dolzarb mavzulardagi ma’ruzalari tinglandi.

UrSU hosts international scientific and practical conference on "Ecology and environmental protection, problems and their innovative solutions"
Today, May 22, at the initiative of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences, an international scientific and practical conference on "Ecology and environmental protection, problems and their innovative solutions" is being held at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni. Professors, teachers and young researchers from foreign and republican higher educational institutions are participating in this conference online and offline.
First, the opening ceremony of the conference was held. Acting Rector of the university S.Khodjaniyazov opened the conference and wished success to the conference. After that, lectures began on the topics included in the agenda of the conference.
In particular, the Deputy Director for International Relations of the Institute of Natural Sciences of Udmurt State University Elena Ovechkina gave lectures on "Directions and prospects of cooperation between Udmurt State University and Urgench State University", as well as lectures by professors and teachers of higher educational institutions of the Republic on such topical topics as "The Role of "Green" Financing in the Development of the "Green" Economy in the Country", "Protection of the Flora and Fauna of Uzbekistan and Its Promising Solutions" and "Environmental Education as the Basis of Sustainable Development of Society".