Urganch davlat universitetida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun kirish imtihonlari boshlandi
Bugun, 22-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2025/2026-o‘quv yili qabul jarayonlari doirasida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun imtihonlar boshlandi.
Imtihonlar maxsus ehtiyojli yoshlar uchun qulay va maxsus moslashtirilgan sharoitlarda tashkil etildi. Abituriyentlar o‘zlari tanlagan ta’lim yo‘nalishlariga muvofiq mutaxassislik fanlaridan  imtihon topshirdilar.
Xususan, quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha imtihonlar o‘tkazildi:
Tarix yo‘nalishi;
Yurisprudensiya yo‘nalishi;
Psixologiya yo‘nalishi;
Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar yo‘nalishi;
Oziq-ovqat texnologiyasi yo‘nalishi.
Mazkur mutaxassislik fanlari uchun abituriyentlarga 2 soat vaqt ajratildi.
Ertaga, 23-iyul kuni esa majburiy fanlar — matematika, tarix va ona tili va adabiyot fanlaridan yozma imtihonlar davom ettiriladi.
Mazkur test sinovlari ko‘zi ojiz abituriyentlarning oliy ta’limga kirishida teng imkoniyatlar yaratish, ularning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

Entrance Exams for Visually Impaired Applicants Begin at Urgench State University
Today, on July 22, entrance exams for visually impaired applicants have begun at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni as part of the 2025/2026 academic year admission process.
The exams are being conducted in conditions specially adapted and convenient for young people with special needs. Applicants are taking exams in their chosen fields of study.
Specifically, exams were held in the following areas:
Law
Psychology
World Economy and International Economic Relations
Food Technology
Applicants were given 2 hours to complete the subject-specific exams.
Tomorrow, July 23, the written exams in compulsory subjects — mathematics, history, and native language and literature — will continue.
These exam sessions play an important role in creating equal opportunities for visually impaired applicants to enter higher education and in supporting their social engagement.