Urganch davlat universitetida “Yosh gidlar maktabi” o'z faoliyatini boshladi!
Xabaringiz bor, Urganch davlat universitetida talaba-yoshlarning turizm sohasiga qiziqishini oshirish, gidlik faoliyati boʻyicha amaliy koʻnikmalarni shakllantirish, kasbiy malakasini oshirish hamda yozgi taʻtil davrini mazmunli oʻtkazish maqsadida “Yosh gidlar maktabi” dasturi yoʻlga qoʻyildi.
Bugun, 4-avgust kuni, ushbu tashabbus doirasida yosh gidlar uchun mo‘ljallangan qisqa muddatli o‘quv kurslari o‘z faoliyatini boshladi. Bugungi mashg‘ulotlar Turizm kafedrasi mudiri, dotsent B.Ollanazarov hamda Biznes va boshqaruv kafedrasi dotsenti E.Xodjaniyazovlar tomonidan olib borilib, ishtirokchilarga gidlik faoliyatining nazariy asoslari va amaliy jihatlari yuzasidan ma’ruza qilindi.
Dastur ishtirokchilari turizmning mintaqaviy rivojlanishidagi o‘rni, mehmonlarni jalb etish strategiyalari, madaniy meros obidalarining targ‘iboti kabi dolzarb mavzular bo‘yicha bilim olishadi.

В Ургенчском государственном университете начала свою деятельность "Школа молодых гидов"!
Как известно, в Ургенчском государственном университете запущена программа "Школа молодых гидов" с целью повышения интереса студентов к сфере туризма, формирования практических навыков в экскурсионной деятельности, повышения профессиональной квалификации, а также проведения летних каникул с пользой.
Сегодня, 4 августа, в рамках этой инициативы стартовали краткосрочные учебные курсы для молодых гидов. Занятия провели заведующий кафедрой туризма, доцент Б. Олланазаров и доцент кафедры бизнеса и управления Э. Ходжаниязов, которые прочитали участникам лекции о теоретических основах и практических аспектах экскурсионной деятельности.
Участники программы получат знания по таким актуальным темам, как роль туризма в региональном развитии, стратегии привлечения туристов, популяризация объектов культурного наследия и др.
"Школа молодых гидов" способствует не только повышению профессионального мастерства, но и развитию социальной активности молодежи, подготовке квалифицированных кадров, продвигающих национальную культуру.