"Qatag'on qurbonlari" muzeyida 21-oktabr - O'zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 33 yilligi munosabati bilan tadbir tashkil qilindi
Bugun Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi "Qatag'on qurbonlari" muzeyida 21-oktabr - O'zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 33 yilligi munosabati bilan "Ona tili-millat ko'zgusi" mavzusida tadbir tashkil qilindi. Tadbirni muzey direktori Y.Rahmonova ochib berdilar. Ushbu tadbirda Filologiya fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi M. Otamuratova boshchiligida UrDU Filologiya fakultetining iqtidorli talaba-yoshlari o'z dasturlari bilan faol ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ona tilimizni madh etuvchi she'rlar ijro qilindi. Shuningdek, tilimiz ravnaqi yo'lida o'z hissasini qo'shgan ma'rifatparvar ajdodlarimiz adabiy merosi haqida alohida to'xtalib o'tildi. Tadbir yakunida faol talabalar muzey rahbariyati tomonidan serifikatlar va qimmatli kitoblar bilan taqdirlandilar.

В музее «Жертвы репрессий» 21 октября было организовано мероприятие – 33-я годовщина присвоения узбекскому языку статуса государственного.
Сегодня в музее «Жертвы репрессий» в структуре Ургенчского государственного университета по случаю 33-й годовщины присвоения 21 октября статуса государственного узбекскому языку было организовано мероприятие на тему «Родной язык – зеркало нации». Мероприятие открыла директор музея Ю. Рахмонова. На данном мероприятии под руководством преподавателя кафедры узбекского языка и литературы филологического факультета М. Отамуратовой активное участие со своими программами приняли талантливые студенты филологического факультета УрГУ.
Во время мероприятия прозвучали стихи, восхваляющие наш родной язык. Также обсуждалось литературное наследие наших просвещенных предков, внесших свой вклад в развитие нашего языка. По окончании мероприятия активные студенты были награждены грамотами и ценными книгами от руководства музея.