"Qatag'on qurbonlari" muzeyida 21-oktabr - O'zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 33 yilligi munosabati bilan tadbir tashkil qilindi
Bugun Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi "Qatag'on qurbonlari" muzeyida 21-oktabr - O'zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 33 yilligi munosabati bilan "Ona tili-millat ko'zgusi" mavzusida tadbir tashkil qilindi. Tadbirni muzey direktori Y.Rahmonova ochib berdilar. Ushbu tadbirda Filologiya fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi M. Otamuratova boshchiligida UrDU Filologiya fakultetining iqtidorli talaba-yoshlari o'z dasturlari bilan faol ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ona tilimizni madh etuvchi she'rlar ijro qilindi. Shuningdek, tilimiz ravnaqi yo'lida o'z hissasini qo'shgan ma'rifatparvar ajdodlarimiz adabiy merosi haqida alohida to'xtalib o'tildi. Tadbir yakunida faol talabalar muzey rahbariyati tomonidan serifikatlar va qimmatli kitoblar bilan taqdirlandilar.

An event was organized in the "Victims of Repression" museum on October 21 - the 33rd anniversary of the granting of the status of the State language to the Uzbek language.
Today, in the museum "Victims of Repression" in the structure of Urganch State University, on the occasion of the 33rd anniversary of the granting of the status of the State Language to the Uzbek language on October 21, an event was organized on the theme "Mother Tongue - Mirror of the Nation". The event was opened by the director of the museum Y. Rahmonova. At this event, under the leadership of M. Otamuratova, a teacher of the Uzbek language and literature department of the Faculty of Philology, talented students of the Faculty of Philology of UrSU actively participated with their programs.
During the event, poems praising our mother tongue were performed. Also, the literary heritage of our enlightened ancestors, who contributed to the development of our language, was discussed. At the end of the event, active students were awarded certificates and valuable books by the museum management.