“Масленица” bayrami munosabati bilan o`tkazilgan turkum tadbirlar
Shu kunlarda rus xalqining milliy bayrami -“Широкая Масленица” mamlakatimizda keng nishonlanmoqda. Shu munosabat bilian 15-mart sanasida Urganch davlat universiteti  O`zbek filologiyasi fakultetida Filologiya tillarni o`qitish: rus tili  ta’lim yo`nalishi 1-3-kurslari  talabalari tomonidan  bayra munosabati bilan turkum tadbirlar tashkil qilindi. Ko`rgazmada rus xalqining milliy  taom va salatlar, turli xildagi pishiriqlar, oshxona jixozlari, o`yinchoqlari  bilan milly ruhda bezatilgan dasturxon barchaga xushnudlik ulashdi. Universitet prorektori prof. S.U.Xo`janiyozov, O`zbek filologiyasi fakulteti dekani prof.  D.Q.G`ayipov, fakultet professor-o`qituvchilari, magistrantlari va talabar ko`rgazmada va boshqa tadbirlarda faol ishtirok etdilar. Tadbirlar 15 mart kuni soat 14:00 da universitet madaniyat saroyida bo‘lib o‘tadigan badiiy qism va taqdirlash bilan yakunlandi.
Universitetda  turli millat vakillarining milliy  bayram tadbirlarini o`tkazish uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan va bunday tadbirlar muntazam o`tkazib kelinmoqda. O‘ylaymizki, bu kabi bayramlarning nishonlanishi odamlarni yanada mehr-oqibatli bo‘lishga undaydi, millatlararo totuvlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

A series of events held in connection with the "Maslenitsa" holiday
These days, the national holiday of the Russian people - "Wide Maslenitsa" is widely celebrated in our country. In this regard, on March 15, a series of events were organized by the students of the 1st-3rd courses of philology teaching languages: Russian language at the faculty of Uzbek philology of Urganch State University. At the exhibition, the table decorated in a national spirit with national dishes and salads of the Russian people, various types of pastries, kitchen utensils, and toys was enjoyed by everyone. University vice-chancellor prof. S.U. Khojaniyozov, Dean of the Faculty of Uzbek Philology, Prof. D.Q. Gayipov, professors and teachers of the faculty, graduate students and students actively participated in the exhibition and other events. The events ended with an artistic part and award ceremony, which will be held on March 15 at 14:00 at the University Palace of Culture.
The university has created all opportunities for national holiday events of representatives of different nationalities, and such events are held regularly. We believe that the celebration of such holidays encourages people to be more kind and serves to strengthen interethnic harmony.