“Масленица” bayrami munosabati bilan o`tkazilgan turkum tadbirlar
Shu kunlarda rus xalqining milliy bayrami -“Широкая Масленица” mamlakatimizda keng nishonlanmoqda. Shu munosabat bilian 15-mart sanasida Urganch davlat universiteti  O`zbek filologiyasi fakultetida Filologiya tillarni o`qitish: rus tili  ta’lim yo`nalishi 1-3-kurslari  talabalari tomonidan  bayra munosabati bilan turkum tadbirlar tashkil qilindi. Ko`rgazmada rus xalqining milliy  taom va salatlar, turli xildagi pishiriqlar, oshxona jixozlari, o`yinchoqlari  bilan milly ruhda bezatilgan dasturxon barchaga xushnudlik ulashdi. Universitet prorektori prof. S.U.Xo`janiyozov, O`zbek filologiyasi fakulteti dekani prof.  D.Q.G`ayipov, fakultet professor-o`qituvchilari, magistrantlari va talabar ko`rgazmada va boshqa tadbirlarda faol ishtirok etdilar. Tadbirlar 15 mart kuni soat 14:00 da universitet madaniyat saroyida bo‘lib o‘tadigan badiiy qism va taqdirlash bilan yakunlandi.
Universitetda  turli millat vakillarining milliy  bayram tadbirlarini o`tkazish uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan va bunday tadbirlar muntazam o`tkazib kelinmoqda. O‘ylaymizki, bu kabi bayramlarning nishonlanishi odamlarni yanada mehr-oqibatli bo‘lishga undaydi, millatlararo totuvlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Цикл мероприятий, посвященный Масленице
В эти дни в нашей стране широко отмечается национальный праздник русского народа – «Широкая Масленица». В связи с этим 15 марта на факультете узбекской филологии Ургенчского государственного университета состоялся цикл мероприятий, посвященный празднику (выставка, фотосессии, конкурсы) и организованный студентами 1-3-курсов направления «Филология и обучение языкам (русский язык)». На выставке всем понравился украшенный в национальном духе стол с национальными блюдами и салатами русского народа, разнообразной выпечкой, кухонной утварью, игрушками. В выставке приняли участие проректор университета проф. Ходжаниязов С.У., декан факультета узбекской филологии проф. Гайипов Д., профессора-преподаватели факультета, магистранты и студенты. Посетившие выставку угостились национальной едой и сладостями, сфотографировались с девушками в русских национальных костюмах, поблагодарили их за организацию красивой выставки и искренне поздравили с праздником. Они также выразили благодарность руководству за создание условий для организации выставки. Выступления студентов, конкурсы, проведенные во Дворце культуры Ургенчского государственного университета, завершили цикл мероприятий.
В университете созданы все возможности для проведения национальных праздничных мероприятий представителей разных национальностей, и такие мероприятия проводятся регулярно.