Bugun, 9-fevral kuni Urganch davlat universiteti Filologiya, Texnika hamda Pedagogika fakultetlari hamkorligida ulugʻ shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligiga bag'ishlangan "Navoiyga ehtirom" mavzusida ma'naviy-ma'rifiy tadbir tashkil etildi.
Ulugʻ shoir asarlarining badiiy koʻrgazmasi bilan boshlangan tadbirni UrDU birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berdi. Hazrat Navoiy shaxsiga toʻxtalib, Uchinchi Renessans poydevori yaratilayotgan bugungi kunda Alisher Navoiyning bezavol adabiy merosini chuqur o‘rganish va ommalashtirish har qachongidan muhimligini taʼkidladi. Shuningdek, “Oʻzbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri S.Matkarimovaning maʼruzasi tinglandi.
Tadbirda talabalar tomonidan Navoiyning g‘azal va ruboyilaridan namunalar o‘qilib, sahna ko'rinishlari namoyish etildi.

Сегодня, 9 февраля, совместно с факультетами Филологии, Технологии и Педагогики Ургенчского государственного университета было организовано духовно-просветительское мероприятие, посвященное 582-й годовщине со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои на тему "Уважение к Навои".
Мероприятие, начавшееся с художественной выставки произведений великого поэта, открыл вступительным словом первый проректор УрСУ С. Давлетов. Коснувшись личности Хазрата Алишера Навои, подчеркнул, что сейчас, когда создается фундамент Третьего Возрождения, как никогда важно углубленное изучение и популяризация богатого литературного наследия Навои. Также была заслушана лекция заведующей кафедрой "Узбекский язык и литература" С. Маткаримовой.
На мероприятии студенты декламировали отрывки из газелей Навои и рубы, а также разыгрывали спектакли.