UrDUda texnikum o‘qituvchilari uchun malaka oshirish seminar-treninglari boshlandi
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tashabbusi bilan viloyatimizdagi texnikumlarda faoliyat yuritayotgan chet tili o‘qituvchilarining kasbiy mahoratini oshirishga qaratilgan seminar-treninglar o‘z ishini boshladi. Mazkur tashabbus ta’lim sifatini yanada yuksaltirish, o‘qituvchilarning zamonaviy pedagogik yondashuvlar va innovatsion texnologiyalar bo‘yicha bilim hamda ko‘nikmalarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Seminar-treninglarning ochilish qismida Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A.Xudayberganov texnikum o‘qituvchilari bilan samimiy muloqot o‘tkazib, ushbu mashg‘ulotlar pedagoglarning kasbiy salohiyatini oshirish, ularni doimiy professional rivojlanishga yo‘naltirishga qaratilganini alohida ta’kidladi.  Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri R.Abidova esa ishtirokchilarni seminar-treninglarning maqsadi, rejasi hamda kutilayotgan natijalari bilan batafsil tanishtirib, mashg‘ulotlar jarayonida nazariya va amaliyot uyg‘unligiga alohida e’tibor qaratilishini bildirdi.
Dastlabki mashg‘ulot Ingliz tili va adabiyoti kafedrasining katta o‘qituvchisi S.Atajanova tomonidan “Introduction to Educational Technology in Foreign Language Classroom” mavzusida olib borildi. Unda xorijiy til darslarida zamonaviy ta’lim texnologiyalaridan samarali foydalanish, raqamli vositalar orqali o‘quvchilarning faolligini oshirish hamda ta’lim jarayonini interaktiv tashkil etish bo‘yicha muhim tushunchalar va amaliy tavsiyalar berildi. Mashg‘ulot ishtirokchilar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi.
Ma’lumot o‘rnida, mazkur seminar-treninglar haftaning toq kunlari muntazam ravishda o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular chet tili o‘qituvchilarining kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirish, zamonaviy ta’lim talablariga moslashish va o‘z ustida doimiy ishlashga undashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Для преподавателей техникумов в Узбекистане начались семинары-тренинги по повышению квалификации
По инициативе Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни начали свою работу семинары-тренинги, направленные на повышение профессионального мастерства преподавателей иностранных языков, работающих в техникумах нашего региона. Эта инициатива способствует повышению качества образования, а также укреплению знаний и навыков преподавателей в области современных педагогических подходов и инновационных технологий.
На церемонии открытия декан факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии А.Худайберганов провел откровенный диалог с преподавателями техникумов, подчеркнув, что данные занятия направлены на повышение профессионального потенциала педагогов и их постоянное профессиональное развитие. Руководитель кафедры английского языка и литературы Р.Абидова подробно ознакомила участников с целью, планом и ожидаемыми результатами семинар-тренингов, отметив особое внимание к сочетанию теории и практики в ходе занятий.
Первое занятие на тему «Введение в образовательные технологии на уроках иностранного языка» провела старший преподаватель кафедры английского языка и литературы С.Атажанова. Были рассмотрены важные концепции и практические рекомендации по эффективному использованию современных образовательных технологий на уроках иностранных языков, повышению активности учащихся с помощью цифровых инструментов и организации интерактивного образовательного процесса. Занятие вызвало большой интерес у участников.
Для справки, семинары-тренинги планируется проводить регулярно по нечетным дням недели. Они имеют большое значение для развития профессиональных компетенций преподавателей иностранных языков, адаптации к современным требованиям образования и стимулирования постоянной работы над собой.