O'ZBEKISTON RESPUBLIKASINING DAVLAT BAYROG'I
"O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrog'i to'g'risida"gi qonun 1991-yil 18-noyabrda O'zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining navbatdan tashqari o'tkazilgan VII sessiyasida qabul qilingan.
Davlat bayrog'i va uning ramzi bugungi O'zbekiston sarhadida qadimda mavjud bo'lgan davlatlar bilan tarixan bog'liqligini anglatadi hamda respublikaning milliy-madaniy an'analarini o'zida mujassamlashtiradi.
Bayroqdagi moviy rang tiriklik mazmuni aks etgan mangu osmon va obihayot ramzi. Timsollar tilida bu - yaxshilikni, donishmandlikni, halollikni, shon-shuhrat va sadoqatni bildiradi. Binobarin, Amir Temur davlati bayrog'ining rangi ham moviy rangda edi.
Bayroqdagi oq rang - muqaddas tinchlik ramzi bo'lib, u kun charog'onligi va koinot yoritkichlari bilan uyg'unlashib ketadi. Oq rang – poklik, beg'uborlik, soflikni, orzu va hayollar tozaligi, ichki go'zallikka intilishning timsoli.
Yashil rang – tabiatning yangilanish ramzi. U ko'pgina xalqlarda navqironlik, umid va shodumonlik timsoli hisoblanadi.
Qizil chiziqlar – vujudimizda jo'shib oqayotgan hayotiy qudrat irmoqlarini anglatadi.
Navqiron yarim oy tasviri bizning tarixiy an'analarimiz bilan bog'liq. Ayni paytda u qo'lga kiritilgan mustaqilligimiz ramzi ham.
Yulduzlar barcha uchun ruhoniy, ilohiy timsol sanalgan. O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrog'idagi 12 yulduz tasviri ham tarixiy an'analarimiz, qadimgi yilnomamizga bevosita aloqador. Bizning o'n ikki yulduzga bo'lgan e'tiborimiz O'zbekiston sarhadidagi qadimgi davlatlar ilmiy tafakkurida nujum ilmi taraqqiy etganligi bilan ham izohlanadi.
Davlat bayrog'imizdagi 12 yulduz tasvirini o'zbek xalqi madaniyatining qadimiyligi, uning komillikka, o'z tuprog'ida saodatga intilishi ramzi sifatida tushunish lozim.

THE STATE FLAG OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The law about "The State Flag of the Republic of Uzbekistan"  was adopted on November 18 in 1991 in the 8th session of the Supreme Council of Uzbekistan.
The flag of our country is a symbol of the sovereignty of the Republic. The national flag of the Republic represents the country internationally when official delegations from Uzbekistan visit foreign countries, as well as at conferences, world exhibition, and sports competitions.
The national flag of the Republic is a right-angled colored cloth of three horizontal stripes: blue, white and green.
Blue is the symbol of the sky and water, which are the main source of life. Mainly, blue was the color of the state flag of Temur.
White is the traditional symbol of peace and good luck, as Uzbek people say "Ok yul".
Green is the color of nature and new life and good harvest.
Two thin red stripes symbolize the power of life.
There is a new moon, which symbolizes the newly independent Republic.
There are twelve stars, which stand for spiritual sign. The stars also signify the historical traditions of the Uzbek people, as well as ancient solar calendar. A particular attention to twelve stars in the flag is explained yet by another suggestion, that in the states previously existed in the territory of modern Uzbekistan the scientific thought as "Astrology" had seen its rise. The stars in the Uzbek flag also point to the ancient roots of local culture, the aspirations of Uzbek people towards perfection and loyalty.