allamov.oybek@urdu.uz
2015-2016-yilda Kompyuter injiniringi fakulteti dekani lavozimida faoliyat olib borgan. Shu yillarda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish sohasida faoliyat yuritayotgan yosh mutaxassislar oʻrtasida tashkil etilgan “Eng yosh faol dasturchi“ tanlovi Respublika bosqichida gʻolib boʻlgan.
2018-yil iyun oyida O.Allamov “Graflar nazariyasi asosida marshrutlarni tanlash masalasini yechish usul va algoritmlari” mavzusida 05.01.04 – “Hisoblash mashinalari, majmualari va kompyuter tarmoqlarining matematik va dasturiy taʼminoti” ixtisosligi boʻyicha texnika fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi va texnika fanlari boʻyicha falsafa doktori ilmiy darajasini oldi. Hozirgacha 70 ga yaqin xalqaro va respublika jurnallarida ilmiy maqolalar va 1 monografiya chop qildi.
2020-yil Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining "Oʻz kasbini ustasi" belgisi bilan taqdirlandi.
2022-yilda Innovatsion rivojlanmish agentligi tomonidan oʻtkazilgan talovda golib boʻlib Germaniyaning Oldenburg universitetida 3 oy stajirovaka oʻtagan. Shuning 2025-yilda Erasmus+ KA171 loyihasida doirasida Gemaniyaning Oldneburg universitetida 6 hafta qisqa muddatli dars mashgʻulotlari, semenar trening va ilmiy hamkorlik qilib keldi.

Software engineering · Head of department
Allamov Oybek Turabayevich was born in the Urganch District of the Khorezm region in 1985 in a working family.
In 2014-2015, he qualified at the German State University of Oldenburg named after Karl von. In conjunction with qualification, he participated in the University's Q-MIG halqaro project.
In 2015-2016, he served as dean of the Faculty of Computer Engineering. In these years, the contest “the youngest active programmer“, organized among young professionals working in the field of Information Technology and communication development, won the Republican stage.
In June 2018, O.Allamov successfully defended his dissertation on the topic” methods and algorithms for solving the problem of route selection on the basis of Graph Theory “05.01.04 – doctor of Philosophy (PhD) of technical sciences in the specialty” mathematics and software of computing machines, complexes and computer networks " and received the degree of Doctor of philosophy in technical sciences. So far, he has published scientific articles and 1 monograph in about 70 international and Republican journals.
2020 was awarded the "master of his profession" mark of the Ministry of development of Information Technologies and communications of the Republic of Uzbekistan.
In 2022, he spent 3 months intern at the University of Oldenburg in Germany as a Galib at the Talov held by the Innovation Development Agency.020 was awarded the "master of his profession" mark of the Ministry of development of Information Technologies and communications of the Republic of Uzbekistan.