allamov.oybek@urdu.uz
2015-2016-yilda Kompyuter injiniringi fakulteti dekani lavozimida faoliyat olib borgan. Shu yillarda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish sohasida faoliyat yuritayotgan yosh mutaxassislar oʻrtasida tashkil etilgan “Eng yosh faol dasturchi“ tanlovi Respublika bosqichida gʻolib boʻlgan.
2018-yil iyun oyida O.Allamov “Graflar nazariyasi asosida marshrutlarni tanlash masalasini yechish usul va algoritmlari” mavzusida 05.01.04 – “Hisoblash mashinalari, majmualari va kompyuter tarmoqlarining matematik va dasturiy taʼminoti” ixtisosligi boʻyicha texnika fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi va texnika fanlari boʻyicha falsafa doktori ilmiy darajasini oldi. Hozirgacha 70 ga yaqin xalqaro va respublika jurnallarida ilmiy maqolalar va 1 monografiya chop qildi.
2020-yil Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining "Oʻz kasbini ustasi" belgisi bilan taqdirlandi.
2022-yilda Innovatsion rivojlanmish agentligi tomonidan oʻtkazilgan talovda golib boʻlib Germaniyaning Oldenburg universitetida 3 oy stajirovaka oʻtagan. Shuning 2025-yilda Erasmus+ KA171 loyihasida doirasida Gemaniyaning Oldneburg universitetida 6 hafta qisqa muddatli dars mashgʻulotlari, semenar trening va ilmiy hamkorlik qilib keldi.

Программная инженерия · Заведующий кафедрой
Алламов Ойбек турабаевич родился в 1985 году в ургенчском районе Хорезмской области в семье рабочего.
В 2014-2015 годах проходил повышение квалификации в Университете Карла фон Ольденбурга, Германия. Вместе с повышением квалификации участвовал в международном проекте Университета Q-MIG.
В 2015-2016 годах занимал должность декана факультета компьютерной инженерии. В эти годы конкурс “Самый молодой активный программист“, организованный среди молодых специалистов, работающих в сфере развития информационных технологий и коммуникаций, стал победителем республиканского этапа.
В июне 2018 года о.Алламов успешно защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора технических наук (PhD) по специальности 05.01.04 – ” математическое и программное обеспечение вычислительных машин, комплексов и компьютерных сетей “на тему” Методы и алгоритмы решения задачи выбора маршрутов на основе теории графов " и получил ученую степень доктора философии по техническим наукам. К настоящему времени опубликовал около 70 научных статей и 1 монографию в международных и республиканских журналах.
2020 год отмечен знаком Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан "мастер своей профессии".
В 2022 году стал победителем конкурса, проводимого Агентством инновационного развития, и прошел 3-месячную стажировку в Ольденбургском университете в Германии.д отмечен знаком Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан "мастер своей профессии".