Maktab bitiruvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fani bo‘yicha UrDU olimpiadasining yakuniy bosqichi bo’lib o’tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 6-oktabrdagi “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integrasiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4851-son qarorining 12-bandida 2021/2022-o‘quv yilidan boshlab informatika va axborot texnologiyalari yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlayotgan barcha oliy ta’lim muassasalari tomonidan umumta’lim maktablari bitiruvchi sinflari o‘quvchilari o‘rtasida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani bo‘yicha ko‘p bosqichli (tuman (shahar)-viloyat-oliy ta’lim muassasasi) o‘z olimpiadasini o‘tkazishi va 1-3-o'rinlarni egallagan g‘olib o‘quvchilarni birinchi o‘quv yili uchun to‘lov oliy ta’lim muassasalarining mablag‘lari hisobidan amalga oshirilgan holda imtihonsiz o‘qishga qabul qilish belgilangan.
Shu munosabat bilan, Urganch davlat universitetida ushbu fan boʻyicha 2 bosqichli olimpiada tashkil qilindi. Ilk saralash bosqichi 20-aprel oʻtkazilib, unda viloyat umumtaʼlim maktablarining 392 nafar bitiruvchi oʻquvchilari qatnashdilar.  Shulardan 20 nafari olimpiadaning yakuniy bosqichiga saralab olindi.
2022-yilning 27-aprel kuni Urganch davlat universiteti binosida umumta’lim maktablari bitiruvchi sinflari o‘quvchilari o‘rtasida “Informatika va axborot texnologiyalari” fani bo‘yicha UrDU olimpiadasining yakuniy bosqichi bo’lib o’tdi. Olimpiadada 20 nafar o'quvchi ishtirok qildi.
Olimpiadaning yakuniy natijalariga ko‘ra, Xonqa tumani 34-sonli maktabning 11-sinf o‘quvchisi Raxmatjon Rustamov faxrli 1-o‘rinni, Gurlan tumani 29-sonli maktabning 11-sinf o‘quvchisi Shoxrux Yo‘ldoshev 2-o‘rinni, Hazorasp tumani 5-sonli maktabning 11-sinf o‘quvchisi Dadaxon Ruziboyev 3-o‘rinni egalladi.
urdu.uz, Maktab bitiruvchilari uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fani bo‘yicha UrDU olimpiadasining yakuniy bosqichi bo’lib o’tdi

The final stage of the UrSU Olympiad in Computer Science and Information Technology for school graduates
According to the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 6, 2020 No PR-4851 Paragraph 12 "On measures to further improve the education system in the field of information technology, development of research and their integration with the IT industry" starting from the 2021/2022 academic year, all higher education institutions training personnel in the field of informatics and information technologies will hold a multi-stage (district (city) -region-higher education institution) Olympiad in Computer Science and Information Technology among high school graduates and the winners of the 1st-3rd places will be admitted to the first academic year without exams, with the payment for the first academic year at the expense of higher education institutions.
In this regard, a two-stage Olympiad in this subject was organized at Urgench State University. The first qualifying round was held on April 20 and was attended by 392 graduates of secondary schools in the region. 20 of them were selected for the final stage of the Olympics.
On April 27, 2022 at Urgench State University was held the final stage of the Olympiad of UrSU on the subject of "Computer Science and Information Technology" among high school graduates. 20 students participated in the Olympiad.
According to the final results of the Olympiad, Rakhmatjon Rustamov, 11th grade student of school No. 34 of Khanka district, took the 1st place, Shohrukh Yuldashev, 11th grade student of school No. 29 of Gurlan district took the 2nd place. Dadahon Ruziboyev, an 11th grade student of school No. 5 in Hazarasp district, took the third place.