Urganch davlat universitetida 3-9 fevral kunlari tashkil etilgan Turizm maktabida Rossiyaning Udmurtiya davlat universiteti va Qozog'istonning X.Dosmuhamedov nomidagi  Atyrau  universiteti talaba va professor-o'qituvchilari ishtirok etmoqda.
Hamkor oliy ta'lim muassasalaridan tashrif buyurgan xorijlik talabalar Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti Turizm kafedrasi professor-o'qituvchilari tomonidan o'tkazilayotgan seminarlarda qatnashmoqda. Shu bilan birga, mehmonlar Xiva shahrining "Ichan-qal’a" meʼmoriy yodgorliklari bilan yaqindan tanishdilar.

School of Tourism started working at UrSU
The School of Tourism, organized from February 3 to 9 at Urgench State University, is attended by students and professors and teachers of the Udmurt State University of Russia and Atyrau University of Kazakhstan named after Kh. Dosmukhamedov.
Visiting foreign students from partner higher education institutions are participating in seminars held by professors and teachers of the Tourism Department of the Faculty of Socio-Economic Sciences. At the same time, the guests got to know the architectural monuments of "Ichan-Qala" of the city of Khiva.