Germaniyaning Myunster universiteti Germanistika instituti professor-o'qituvchilari Urganch davlat universitetida bo’lishdi
Bugun, 15-avgust kuni Germaniyaning dunyo reytingida top 300 talik universitetlar qatoridan o'rin egallagan Myunster universiteti Germanistika instituti professor-o'qituvchilari Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida Germanistika instituti vakillari bilan universitet rektori B.Abdullayev boshchiligida oliygoh rahbariyat a’zolari ishtirokida rasmiy uchrashuv bo’lib o’tdi.
Dastlab uchrashuvda rektor B.Abdullayev tomonidan Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, oʻquv jarayonlari, xalqaro hamkorlik aloqalari, ilmiy sohadagi faoliyati, erishilgan yutuqlar va kelgusidagi rejalar haqida maʼlumotlar berildi.
Aytish joizki, Urganch davlat universiteti Germaniyaning Myunster universiteti bilan ilmiy tadqiqot va ta’lim sohasida Anglashuv memorandumi va Erasmus+ dasturining Xalqaro kredit mobillik loyihasi doirasida shartnoma imzolagan. Muloqotda kelgusida ham ushbu hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantish borasida fikr-mulohazalar yuritildi.  Xususan, UrDU tomonidan talabalar uchun hamkorlikda yozgi maktablarni tashkil etish, talabalar almashinuv dasturlarini ko'paytirish, hamkorlikda ilmiy maqolalar chop etish takliflari berildi.  Shuningdek, 2024/2025 o'quv yilida Xorijiy filollogiya fakultetining 2 nafar talabalari Erasmus+ xalqaro kredit mobilik loyihasi doirasida ushbu universitetga taklif qilingani aytib o'tildi.
O‘z navbatida, mehmonlar ham Urganch davlat universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilishdan mamnunligi bildirib, amalga oshirilib kelinayotgan professor-o'qituvchi va talabalr almashinuv dasturlari bugungi kunda o’z samarasini berib kelayotganini qayd etishdi.

Профессора Института Германистики Университета Мюнстера в Германии посетили Ургенчский государственный университет
Сегодня, 15 августа, профессорско-преподавательский состав Института германистики Мюнстерского университета, который входит в топ-300 университетов Германии в мировом рейтинге, посетил Ургенчский государственный университет. В рамках визита с представителями Института германистики, под руководством ректора университета Б.Абдуллаева состоялась официальная встреча с участием членов высшего руководства.
Первоначально на встрече ректор Б.Абдуллаев представил информацию о сегодняшней деятельности Ургенчского государственного университета, образовательных процессах, международном сотрудничестве, деятельности в научной сфере, достигнутых успехах и планах на будущее.
При этом Ургенчский государственный университет подписал соглашение с Университетом Мюнстера в Германии, в рамках меморандума о взаимопонимании в области научных исследований и образования и проекта международной кредитной мобильности программы  Erasmus+. В ходе диалога была достигнута договоренность о дальнейшем развитии этого сотрудничества.  В частности, Урду внес предложения по организации совместных летних школ для студентов, увеличению программ обмена студентами, публикации совместных научных статей.  Также было упомянуто, что в 2024/2025 учебном году 2 студента факультета зарубежной филологии были приглашены в этот университет в рамках проекта Erasmus+ International Credit Mobile.
В свою очередь, гости также выразили удовлетворение тесным сотрудничеством с Ургенчским государственным университетом, отметив, что реализуемые программы профессорско-преподавательского и студенческого обмена сегодня приносят свои плоды.