Germaniyaning Myunster universiteti Germanistika instituti professor-o'qituvchilari Urganch davlat universitetida bo’lishdi
Bugun, 15-avgust kuni Germaniyaning dunyo reytingida top 300 talik universitetlar qatoridan o'rin egallagan Myunster universiteti Germanistika instituti professor-o'qituvchilari Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida Germanistika instituti vakillari bilan universitet rektori B.Abdullayev boshchiligida oliygoh rahbariyat a’zolari ishtirokida rasmiy uchrashuv bo’lib o’tdi.
Dastlab uchrashuvda rektor B.Abdullayev tomonidan Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, oʻquv jarayonlari, xalqaro hamkorlik aloqalari, ilmiy sohadagi faoliyati, erishilgan yutuqlar va kelgusidagi rejalar haqida maʼlumotlar berildi.
Aytish joizki, Urganch davlat universiteti Germaniyaning Myunster universiteti bilan ilmiy tadqiqot va ta’lim sohasida Anglashuv memorandumi va Erasmus+ dasturining Xalqaro kredit mobillik loyihasi doirasida shartnoma imzolagan. Muloqotda kelgusida ham ushbu hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantish borasida fikr-mulohazalar yuritildi.  Xususan, UrDU tomonidan talabalar uchun hamkorlikda yozgi maktablarni tashkil etish, talabalar almashinuv dasturlarini ko'paytirish, hamkorlikda ilmiy maqolalar chop etish takliflari berildi.  Shuningdek, 2024/2025 o'quv yilida Xorijiy filollogiya fakultetining 2 nafar talabalari Erasmus+ xalqaro kredit mobilik loyihasi doirasida ushbu universitetga taklif qilingani aytib o'tildi.
O‘z navbatida, mehmonlar ham Urganch davlat universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilishdan mamnunligi bildirib, amalga oshirilib kelinayotgan professor-o'qituvchi va talabalr almashinuv dasturlari bugungi kunda o’z samarasini berib kelayotganini qayd etishdi.

Today, on August 15, professors and teachers of Institute of Germanic Studies of the University of Munster, which is ranked among the top 300 universities in the world ranking of Germany, visited Urgench State University. During the visit, an official meeting was held with the representatives of the Institute of German Studies under the leadership of the rector of the university B.Abdullayev with the participation of the university management.
At the beginning of the meeting, rector B.Abdullayev gave information about the current activities of Urgench State University, educational processes, international cooperation relations, activities in the scientific field, achievements and future plans.
It is worth mentioning that Urgench State University had signed an agreement with the German University of Münster in the field of scientific research and education within the framework of the Memorandum of Understanding and the International Credit Mobility Project of the Erasmus+ program. Discussions were held on the further development of these cooperation relations in the future. In particular, proposals were made by UrSU to organize summer schools for students in cooperation, to increase student exchange programs, and to publish scientific articles in cooperation. It was also mentioned that in the 2024/2025 academic year, 2 students of the Faculty of Foreign Philology were invited to this university as part of the Erasmus+ international credit mobility project.
In turn, the guests expressed their satisfaction with the close cooperation with the Urgench State University and noted that the current professor-teacher and student exchange programs are bearing fruit today.