XALQARO HAMKORLIK VA INNOVATSIYALAR YO'LIDAGI MUHIM TASHABBUSLAR
2025-yil 26-noyabrdan 11-dekabrgacha Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Z.Ibragimov Amerika Qo‘shma Shtatlarida xizmat safarida bo‘ldi. Safar Kaliforniya davlat universiteti (Fullerton) taklifiga asosan amalga oshirildi.
Xizmat safari doirasida AQSH universitetlari va ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan hamkorlikni mustahkamlash, investisiya va grantlarni jalb qilish, shuningdek sun’iy intellektni ta’lim va ilm-fanga joriy etish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni o‘rganish ko‘zda tutildi.
Safar davomida Los-Anjeles, Fullerton, Berkli va San-Fransisko shaharlarida joylashgan Kaliforniya universiteti, Kaliforniya davlat universiteti hamda Stanford universitetlarida bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar samarali natijalar berdi.
Xususan, Fullerton shahridagi Kaliforniya davlat universiteti prorektorlari Amir Dabirian va Binod Tiwari bilan bo‘lgan uchrashuv yakunlariga ko‘ra, STEM sohalari bo‘yicha umumiy qiymati 50 000 AQSH dollariga teng bo‘lgan o‘quv adabiyotlarini Urganch davlat universitetiga beg‘araz yetkazib berishga kelishildi. Shuningdek, AQSH professorlari tomonidan sun’iy intellektni o‘quv va ilmiy jarayonlarga joriy etish bo‘yicha bepul seminarlar o‘tkazilishi belgilandi.
Los-Anjeles shahrida esa Kaliforniya universiteti professorlari Mario Bonk va Guido Mantufar bilan hamkorlikda Urganch davlat universitetida sun’iy intellekt yo‘nalishida yozgi maktab tashkil etishga kelishildi.Berkli shahrida professorlar Shakhzod Takhirov va Svetlana Jitomirskaya bilan matematika, qurilish va zilzilabardoshlik sohalarida ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, Stanford universiteti professori Ciprian Manolescu bilan matematika va sun’iy intellekt sohalarida qo‘shma tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.
“Agilent Technologies” kompaniyasi bilan bo‘lgan uchrashuv esa alohida ahamiyat kasb etdi. Kompaniya tomonidan umumiy qiymati 250 000 AQSH dollariga teng zamonaviy kimyoviy laboratoriya uskunalarini Urganch davlat universitetiga beg‘araz yetkazib berish va universitet qoshida zamonaviy laboratoriya tashkil etishga ko‘maklashishga kelishildi.
Ushbu xizmat safari Urganch davlat universiteti uchun xalqaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi. Ta’lim sifati, ilmiy salohiyat va innovasion infratuzilmani rivojlantirishga xizmat qiladigan mazkur kelishuvlar universitetning jahon ta’lim makonidagi o‘rnini yanada mustahkamlaydi.

From November 26 to December 11, 2025, Z.Ibragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, was on an official visit to the United States of America. The visit was organized at the invitation of California State University, Fullerton.
The purpose of the visit was to strengthen cooperation with U.S. universities and research institutions, attract investments and grants, and study advanced practices for integrating artificial intelligence into education and scientific research.
During the trip, productive meetings were held at the University of California, California State University, and Stanford University, located in Los Angeles, Fullerton, Berkeley, and San Francisco.
In particular, following a meeting with Vice-Rectors Amir Dabirian and Binod Tiwari of California State University in Fullerton, an agreement was reached to donate STEM educational materials worth USD 50,000 to Urgench State University. In addition, U.S. professors will conduct free seminars on the implementation of artificial intelligence in educational and research processes.
In Los Angeles, agreements were reached with University of California professors Mario Bonk and Guido Mantufar to organize a summer school in artificial intelligence at Urgench State University.
In Berkeley, scientific cooperation was established with professors Shakhzod Takhirov and Svetlana Jitomirskaya in the fields of mathematics, construction, and earthquake engineering.
Furthermore, issues related to conducting joint research in mathematics and artificial intelligence were discussed with Ciprian Manolescu, Professor at Stanford University.
A meeting with Agilent Technologies was of particular importance. The company agreed to donate modern chemical laboratory equipment worth USD 250,000 to Urgench State University and to support the establishment of a state-of-the-art laboratory at the university.
This official visit marked a new stage in the international cooperation of Urgench State University. The agreements reached, aimed at improving the quality of education, enhancing scientific potential, and developing innovative infrastructure, will further strengthen the university’s position in the global academic community.