Bugungi kunda yurtimizda yoshlarning chuqur bilim olishi, kasb-hunar o‘rganishi, o‘zlari tanlagan mutaxassisliklari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarida tahsil olishi, iqtidorlarini keng namoyon qilishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Ayniqsa, keyingi yillarda oliy ta’lim tizimida o‘quv-tarbiyaviy ishlar yanada takomillashtirilib, ilg‘or fan-texnika yutuqlari, innovasion texnologiyalar, istiqbolli loyihalar keng tadbiq qilinmoqda.
Zero, o‘zi tanlagan yo‘nalishi yuzasidan zamon talablariga javob bera oladigan, respublikaning ilm-fan, madaniyat, iqtisod, ijtimoiy sohalarini rivojlantirishda o‘z hissasini qo‘shadigan, mustaqil fikrlay oladigan, yuksak ma’naviyatga ega bo‘lgan yuqori salohiyatli, malakali, raqobatbardosh, yuksak bilimli mutaxassislarni tayyorlash bugungi kunda Oliy ta’lim tizimining oldida turgan asosiy maqsad hisoblanadi.
Amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida oliy o‘quv yurtlariga talabalar qabuli 3 barobarga ortdi. Birgina Urganch davlat universitetida 2021/2022-o‘quv yilida qabul ko‘rsatkichi 4,2%ga (5033 ta) oshirildi. 4 ta yangi bakalavriat ta’lim yo‘nalishilari va 6 ta yangi magistratura mutaxassisliklari ochildi. Jumladan, Sport faoliyati (kurash), Biznesni boshqarish (tarmoqlar bo‘yicha), Ijtimoiy ish (fuqarolarning o‘z-o‘zini boshqarish organlari), Arxeologiya, Yarimo‘tkazgichlar fizikasi, Elektr energetikasi tizimlari va tarmoqlari (faoliyat turlari bo‘yicha), Bino va inshootlar arxitekturasi, Qurilish materiallari, buyumlari, konstruksiyalari va ularni ishlab chiqarish texnologiyalari, Agronomiya singari mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi.
Albatta, bularning barchasi raqobatbardosh va malakali, respublikamizning iqtisodiy-ijtimoiy rivojiga o‘zining bilim va tajribasi bilan hissa qo‘shadigan kadrlarni tayyorlashni asosiy maqsad qilib belgilaydi.
Barchamizga ayonki, korrupsiya taraqqiyot kushandasi. Korrupsiya bor ekan biz ko‘zlagan maqsadlarimizga erisha olmaymiz. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri A.Toshqulov o‘z nutqlarida ta’limdagi korrupsiya masalasiga to‘xtalar ekan, korrupsion holatlar kuzatilishi mumkin bo‘lgan magistraturaga qabul, o‘qishni ko‘chirish, ijodiy imtixonlar hamda qabul jarayonlarida bunday holatlar kuzatilayotganini afsus bilan tilga oladi. Bugungi kunda ushbu korrupsion holatlarni bartaraf qilish maqsadida oliy ta’lim tizimida mazkur jarayonlar yuzasidan islohotlar amalga oshirilmoqda.
Biroq universitetga umuman aloqasi bo‘lmagan ba’zi bir firibgarlar tomonidan turli yolg‘on aldovlar yo‘li bilan o‘zganing mulkini qo‘lga kiritishga harakat qilish, pora taklif qilish, olish yohud vositachilik qilish kabi noqonuniy xatti-harakatlar kuzatilmoqda.
Hurmatli professor-o‘qituvchilar, aziz hamkasblar!
Ayni damda, respublikamiz bo‘ylab katta bir jarayon ya’ni qabul jarayoni o‘tkazilmoqda. Ushbu jarayonlarni turli korrupsion holatlarga yo‘lga qo‘yilmasdan shaffof o‘tkazishda o‘z hissangizni qo‘shing. Qabul jarayoni bilan bog‘liq turli noxush holatlarga aralashib qolmang. Zero, bu bilan nafaqat ulug‘ va sharafli kasbingizni, pedagoglik sha’ningizni, balki yurtimiz egalari bo‘lgan yoshlarimizning kelajagini kafolatlagan bo‘lasiz. Yillar davomida qilgan mehnatingiz, topgan obro‘-e’tiboringiz va hurmatingizni bir lahzada yo‘qqa chiqarmang!
Hurmatli ota-onalar va abituriyentlar!
O‘zbekiston Respublikasi Qonunlarida pora olgan bilan birga pora taklif qiluvchi ham javobgarlikka tortilishi belgilangan. Siz ham qing‘ir yo‘llar bilan talaba bo‘lish ilinjida turli noqonuniy xatti-harakatlarni amalga oshirib, uyatga qolmang! Zero, beradigan qo‘l bo‘lmasa oladigan qo‘l ham bo‘lmaydi! Farzandingiz qo‘lini poraga o‘rgatmang!

На сегодняшний день в нашей стране созданы все условия для того, чтобы молодежь могла получать знания, осваивать профессии, учиться в высших учебных заведениях по выбранным специальностям, развивать свои таланты. В последние годы происходит совершенствование системы высшего образования, применение передовых научно-технических достижений, инновационных технологий, перспективных проектов. Основной целью, стоящей перед системой высшего образования, является подготовка высококвалифицированных конкурентоспособных кадров, соответствующих требованиям времени, способствующих развитию науки, культуры, экономики, социальных сфер; самостоятельно мыслящих, обладающих высокой духовностью, воспитанностью.
В результате проведенных реформ количество студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось втрое. Только в 2021/2022 учебном году количество квот приема в Ургенчский государственный университет увеличилось на 4,2% (5033). Открыты 4 новые направления бакалавриата и 6 новых специальностей магистратуры. В том числе, Спортивная деятельность (борьба), Управление бизнесом (по отраслям), Социальная работа (органы самоуправления граждан), Археология, Физика, Энергосистема и сети (по видам деятельности), Архитектура, Строительные материалы, изделия, конструкции и технологии их производства, Агрономия. Безусловно, все это направлено на подготовку конкурентоспособных и квалифицированных кадров, которые своими знаниями и опытом будут способствовать социально-экономическому развитию нашей республики.
Все мы знаем, что коррупция представляет собой преграду для развития. Если будем равнодушными к вопросам, связанными с коррупцией, не сможем добиться поставленных целей. Министр высшего и среднего специального образования А. Ташкулов в своем выступлении затронул проблему коррупции в системе высшего образования, отметив и глубоко сожалев, что случаи наблюдаются при приеме в магистратуру, переводе учебы из одного вуза в другой, творческих экзаменах при вступительных экзаменах.
Сегодня в системе высшего образования происходят реформы для решения проблем, связанных с указанным недугом. Однако есть и  мошенники, которые ничего общего с университетом не имеют, но выдают себя за тех, кто сможет помочь при поступлении в высшее учебное заведение. Следует отметить, что их действия незаконны и направлены на приобретение чужой собственности путем мошенничества, вымогательства.
Уважаемые профессора-преподаватели, дорогие коллеги!
Сейчас в стране идет процесс приема документов в вузы. Пожалуйста, поспособствуйте тому, чтобы процесс приема прошел без случаев коррупции. Не ввязывайтесь в неудобства, связанные с процессом приема. Вместе с этим вы гарантируете будущее нашей молодежи - хозяев нашей страны и будущего. Не упускайте из виду упорный труд, престиж и уважение, заработанные вами за эти годы!
Уважаемые родители и абитуриенты!
Законодательством Республики Узбекистан предусмотрено, что человек, участвующий при взяточничестве, будет привлекаться к ответственности. Не совершайте незаконные поступки, пытаясь помочь стать студентом! В конце концов, если никто не будет предлагать взятки, то это прямым образом будет отражаться и в снижении количества случаев, связанных с коррупцией! Не учите молодых людей давать взятки!