Urganch davlat universiteti rektorining 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” munosabati bilan bayram tabrigi
urdu.uz,URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Avvalam bor, barchangizni 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” bilan, oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 32 yillik shodiyonasi bilan samimiy muborakbod etaman.
Darhaqiqat, 21-oktabr oʻzbek millati uchun qutlugʻ sana. Bundan 32 yil burun shu kuni xalqimiz ming yillik ulugʻ orzusiga yetishdi. Shu kuni Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilindi. Oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berildi. Bu Mustaqilligimiz sari qo‘yilgan eng dadil qadam edi. Bu qonunning qabul qilinishi oson kechmagan. Shuni ta’kidlash kerakki, o‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi xalqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lidagi muhim qadamlaridan biri bo‘lgan edi-desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. O‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi xalqimiz ruhini ko‘tardi. O‘zbek tilining xalqaro miqyosda obro‘sini oshirdi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yildi. “Davlat tili haqida”gi qonun ona tilimizning bor go‘zalligi va jozibasini to‘la namoyon etish bilan birga, uni ilmiy asosda rivojlantirish borasida ham keng imkoniyatlar yaratdi. Olimlar va mutaxassislar tomonidan ilm-fan va turli sohalarga oid ensiklopediya va lug‘atlar, darslik va o‘quv qo‘llanmalar chop etildi. Mumtoz adabiyotimiz namunalari, fan, texnika, sanoat, madaniyat va boshqa sohalarga oid atamalarni, shevalarda qo‘llaniladigan so‘zlarni o‘z ichiga olgan besh jildlik “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” yaratildi.
O‘zbek tili o‘tgan yillar davomida mamlakatimizdagi yuzdan ortiq millat va elat vakillarini o‘zaro bog‘laydigan mehr-oqibat tiliga aylandi.
Bugungi kunda dunyoda 40 milliondan ortiq insonning ona tilisi hisoblangan o‘zbek tilining jahonda tutgan o‘rni kun kundan yuksalib bormoqda. Bu tilning jozibasi va salmog‘i, unda yaratilgan o‘lmas adabiy asarlar jahonda o‘z mavqeyi va o‘rniga egadir. Shuningdek, ona tilimizning nufuzini oshirishga, uning asl holida saqlanishi va rivojlanishiga xizmat qilish har birimizning burchimiz, desak yanglishmaymiz.
Bugun jonajon O‘zbekistonimiz «Milliy tiklanishdan — milliy yuksalish sari» degan ustuvor g‘oya asosida o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga dadil qadam qo‘ymoqda. Barcha sohalar bilan birga davlat tilining jamiyatdagi o‘rni va nufuzini oshirish bo‘yicha ham  keng ko‘lamli ishlar qilinmoqda. Xususan, davlatimiz rahbari tomonidan  2019-yil 21-oktabr kuni «O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeyini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Farmon qabul qilindi. Unga binoan,  21-oktabr sanasi yurtimizda «O‘zbek tili bayrami kuni» deb belgilandi. Shuningdek, Farmonda ona tilimizning kelgusi taraqqiyotiga oid ko‘plab masalalar qatorida, Vazirlar Mahkamasi huzurida Davlat tilini rivojlantirish bo‘yicha alohida tuzilma tashkil etilishi belgilandi.  Bu tuzilma davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya qilinishini, sohaga oid muammolarni tahlil etib, bu borada yagona davlat siyosati amalga oshirilishini ta’minlaydi.
Shu o‘rinda Muhtaram yurtboshimiz Shavkat Mirziyoyevning «Kimda-kim o‘zbek tilining bor latofatini, jozibasi va ta’sir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi bo‘lsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, o‘lmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qo‘shiqlariga quloq tutsin» degan so‘zlaridan shuni anglab yetishimiz kerakki, til har bir millat madaniyatining o‘zagi, u xalq taraqqiyoti va kelajagini belgilaydigan, birlashtiradigan, tarbiyalaydigan, o‘qitadigan, urf-odat, anʼanalarini saqlaydigan asosiy vosita ekanligini har birimiz chuqur anglab, ona tilimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishda, uni milliy va umumbashariy tushunchalar asosida taraqqiy etgan tillar safiga qo‘shishda chuqur hurmat bilan yondashimiz kerak. Bu bizning kelajak oldidagi vazifamiz va burchimizdir. Chunki tilsiz hech bir millat to‘laqonli xalq bo‘la olmaydi. Usiz Vatanning erki yo‘q. Davlatimiz rahbarining e’tibori, bu qutlug‘ sanani eng yuksak darajada nishonlash bo‘yicha bergan ko‘rsatmalari o‘zbek tilining nufuzini, uning ahamiyatini yanada oshiradi, deb o‘ylaymiz.

Congratulations of the rector of Urgench state university on the occasion of october 21 holiday of Uzbek language
urdu.uz, URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Honorable  teachers!
First of all, I would like to sincerely congratulate all of you on October 21 - the "Day of the Uzbek language", the 32nd anniversary of the granting of the status of the state language to the Uzbek language.
Indeed, October 21 is a significant date for the Uzbek nation. 32 years ago, on this day, our people achieved their great dream of a millennium.
On the same day, the Law of the Republic of Uzbekistan "On the State Language" was adopted. The Uzbek language was given the status of the state language. It was the boldest step towards our independence. The adoption of this law has not been easy. It should be noted that the granting of the status of the state language to the Uzbek language was one of the important steps of our people towards national independence.
The status of the Uzbek language as the state language raised the spirit of our people. It has increased the international reputation of the Uzbek language. In the Constitution of the Republic of Uzbekistan the status of the state language is strengthened from the legal point of view. The law "On the state language", along with a full manifestation of the beauty and charm of our native language, has created wide opportunities for its development on a scientific basis.          Scholars and experts have published encyclopedias and dictionaries, textbooks and manuals in various fields of science. A five-volume "Explanatory Dictionary of the Uzbek language" has been created, which includes examples of our classical literature, terms related to science, technology, industry, culture and other areas, as well as words used in dialects.
Over the years, the Uzbek language has become the language of kindness that unites more than a hundred nationalities and ethnic groups in our country.
Today, the role of the Uzbek language, which is considered the native language of more than 40 million people in the world, is increasing day by day. This is the charm and sound of the language, the immortal literary works created in it have their own position and place in the world. It is also the duty of each of us to enhance the prestige of our native language, to preserve and develop it in its original form.
Today, our native Uzbekistan is taking a bold step to a new stage of its development on the basis of the priority idea "From national revival to national progress." Along with all spheres, a large-scale work is being done to increase the role and prestige of the state language in society. In particular, on October 21, 2019, the President adopted a Decree "On measures to radically increase the prestige and status of the Uzbek language as the state language." According to him, October 21 is marked in our country as the "Day of the Uzbek language." The decree also stipulates the establishment of a special structure for the development of the state language under the Cabinet of Ministers, among other issues related to the further development of our native language. This structure ensures the observance of the legislation on the state language, the analysis of problems in the field and the implementation of a unified state policy in this regard.
In this regard, we should understand that our President Shavkat Mirziyoyev said that "whoever wants to feel the fascination, charm and power of influence, unlimited possibilities of the Uzbek language, let him hear the Lullabies of our mothers, our millennial epics, our immortal maqoms, let him listen to the magical songs of our Bakhshi and Hafiz", the language is the core of the culture of custom, each of us must deeply understand that it is a fundamental tool that keeps its traditions, and we must approach it with deep respect in raising the international prestige of our native language and adding it to the ranks of developed languages on the basis of national and universal concepts. This is our task and duty for the future. Because without language, no nation can be a whole people. Without it there is no freedom of the motherland. We believe that the attention of our President and the instructions given by him to celebrate this anniversary at the highest level will further enhance the prestige and importance of the Uzbek language.