Ikkinchi Rossiya-O‘zbekiston Ta’lim Forumiga start berildi
Ta’lim forumida Rossiya va O‘zbekiston vazirlik va idoralari rahbarlari, Rossiya va O‘zbekistonning yetakchi oliy o‘quv yurtlarining 100 dan ortiq rektorlari hamda vakillari ishtirok etmoqda.
Forumning asosiy mavzulari:
- Integratsiyalash tajribasi va istiqbollari: maktabgacha taʼlimdan oliy taʼlimgacha;
- Kadrlar tayyorlash sohasida Rossiya-O‘zbekiston hamkorligining asosiy yo‘nalishlari: dolzarb vazifalar va ularni hal etish yo‘llari;
- Rossiya va Oʻzbekiston oʻrtasidagi ilmiy hamkorlik;
- Ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari tizimida rus tili va gumanitar loyihalar.
Ikkinchi Rossiya-O‘zbekiston ta’lim forumida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham ishtirok etmoqda.
Ikkinchi Rossiya-O‘zbekiston ta’lim forumi doirasida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Rossiyaning Tomsk davlat universiteti rektori Galajinskiy Eduard Vladimirovich hamda Kazan federal universiteti rektori Ilshat Gafurov bilan oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnomani imzoladi.

Стартовал второй российско-узбекский образовательный форум
В образовательном форуме принимают участие руководители министерств и ведомств России и Узбекистана, более 100 ректоров и представители ведущих вузов России и Узбекистана.
Основные темы форума:
- Опыт и перспективы интеграции: от дошкольного до высшего образования;
- Основные направления российско-узбекского сотрудничества в области обучения: актуальные задачи и пути их решения;
- Научное сотрудничество между Россией и Узбекистаном;
- Русский язык и гуманитарные проекты в системе приоритетов двустороннего сотрудничества.
Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев также принимает участие во втором российско-узбекском образовательном форуме.
В рамках Второго российско-узбекского образовательного форума ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев подписал соглашение о сотрудничестве с ректором Томского государственного университета Галажинским Эдуардом Владимировичем и ректором Казанского федерального университета Ильшатом Гафуровым.