2021-yil 18-noyabr kuni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom  Abdullayev Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘ayrat O‘razboyev hamrohligida Rossiya Federatsiyasining Udmurtiya davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Ularni Udmurtiya davlat universiteti rektori Galina Vitalyevna Merzlyakova, O‘quv-tarbiya ishlari bo‘yicha prorektor Mixail Mixaylovich Kibardin hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Mariya Ivanovna Beznosova kutib oldi.
G.V. Merzlyakova: “Universitetimizga kelganingizdan va siz bilan shaxsan tanishish imkoniga ega bo‘lganimizdan xursandmiz. Bizning hamkasblarimiz allaqachon universitetingizda bo'lgan va bugun biz sizni universitetimizda kutib olishdan katta mamnunmiz. Umid qilamizki, biz sizlar uchun tayyorlagan dastur nafaqat Udmurtiya davlat universiteti, balki shahar va Respublika bilan yaqindan tanishishingizga imkon beradi”.
O‘zbekiston delegatsiyasi uchun tayyorlangan dastur chindan ham shiddatli bo‘ldi. Birinchi kuni rektor Baxrom  Abdullayev hamda prorektor G‘ayrat O‘razboyevlar Uzluksiz kasbiy ta’lim instituti, Tabiiy fanlar instituti, Udmurt filologiyasi, Fin-ugorshunoslik va jurnalistika instituti, shuningdek, Til va adabiyot institutida bo‘ldilar. Ular uchun Udmurtiya davlat universiteti o‘quv-ilmiy kutubxonasi va tarix muzeyiga ekskursiya uyushtirildi.
Tashrif davomida  auditoriyalar va DNK laboratoriyalarida bo‘ldilar, zamonaviy jihozlar bilan tanishib, DNK o‘qituvchilari bilan suhbatlashdilar. “Raqamli tizimlarni boshqarish” dasturi bo‘yicha 8-sinf o‘quvchilari uchun tashkil etilgan dars jarayonlarida qatnashdilar. Kovorking maydonida qo'shma ta'limni tashkil etish haqida ko'p ma'lumotlar olishdi. Shuningdek, rektor Baxrom Abdullayev Umumrossiya ilmiy-amaliy konferensiyasining yalpi majlisida ham ishtirok etib, ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikka bag‘ishlangan ma’ruzasi bilan so‘zga chiqdi.

Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev visited Udmurt State University of the Russian Federation
On November 18, 2021, Rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev accompanied by Vice-Rector for International Cooperation Gayrat Urazbaev visited Udmurt State University of the Russian Federation.
They were met by Galina Vitalievna Merzlyakova, Rector of Udmurt State University, Mikhail Mikhailovich Kibardin, Vice-Rector for Academic Affairs, and Maria Ivanovna Beznosova, Head of the International Cooperation Department.
G.V. Merzlyakova: “We are glad that you came to our university and had the opportunity to meet you in person. Our colleagues have already been to your university and today we are very pleased to welcome you to our university. We hope that the program we have prepared for you will allow you to get acquainted not only with the Udmurt State University, but also with the city and the Republic.
The program prepared for the Uzbek delegation was really intense. On the first day, Rector Bakhrom Abdullayev and Vice-Rector Gayrat Urazbaev visited the Institute of Continuing Vocational Education, the Institute of Natural Sciences, the Udmurt Philology, the Institute of Finno-Ugric Studies and Journalism, as well as the Institute of Language and Literature. For them, an excursion was organized to the Academic Library and History Museum of Udmurt State University.
During the visit, they visited auditoriums and DNA laboratories, got acquainted with modern equipment and talked to DNA teachers. They participated in the course processes organized for the 8th grade students on the Digital Systems Management program. They received a lot of information about the organization of joint education in the coworking field. Rector Bakhrom Abdullayev also participated in the plenary session of the All-Russian Scientific-Practical Conference and gave a speech on cooperation between the two universities.
*It should be noted that in 2020, a memorandum of cooperation in the field of Science and Education was signed between Urgench State University and Udmurt State University.