Filologiya fanlari doktori, professor, “Mehnat shuhrati” ordeni sovrindori Safarboy Ro‘zimboyev tavalludining 80 yilligiga bagʻishlangan Xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi
Xorazm dostonchiligi epik an’analarini tadqiq etishga samarali hissa qo‘shgan serqirra olim, Urganch davlat universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi professori, O‘zbekiston xalq maorifi a’lochisi, filologiya fanlari doktori, professor Safarboy Ro‘zimboyevning 80 yilligi munosabati bilan 2022-yilning 14-mart sanasida xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi.
Xotira kechasida Filologiya fakultetining professor-oʻqituvchilari va talabalari, ustozning oila a'zolari, do'stlari va shogirdlari, safdoshlari ishtirok etdilar.
Xotira kechasini UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berib, ustozning sermahsul ilmiy merosi haqida toʻxtaldi.
Anjumanda Xorazm viloyati hokimining til masalalari boʻyicha maslahatchisi R.Xudayberganov,  f.f.d, professor Z.Do‘simov, professor X.Bobojonov, f.f.d, professor J.Eshonqulov, f.f.d, professor Sh.Turdimov, f.f.d, professor K.Allamberganov, f.f.d, professor A.Alniyozov, f.f.d, professor  J.Xo‘shniyozov singari bir guruh adabiyotshunos olimlar soʻzga chiqib, ustozning samarali va sermahsul  ijodiy faoliyati, uning monografiya, qo‘llanma va ilmiy-ommabop kitoblari, xalq og‘zaki badiiy ijodiyotining dolzarb masalalariga bag‘ishlangan 300 ga yaqin ilmiy maqolalari Xorazm folklorining turli xil janrlarini chuqur tadqiq qilishga bag‘ishlanganligini alohida qayd etib, olimning ilmiy merosi sohaga oid dolzarb masalalarning ildizini teran tahlil etish, oʻrganishda, yoshlarning bilimini boyitishda gʻoyat katta ahamiyat kasb etishini taʼkidladilar.
Soʻzga chiqqanlar tomonidan ustozning ezgu amallari, xayrli ishlari, esda qolarli voqealar xotirlandi.
Xotira kechasi davomida Safarboy Ro‘zimboyevning hayoti, ijodi va ish faoliyatiga oid videolavhalar namoyish etildi.
urdu.uz, Filologiya fanlari doktori, professor, “Mehnat shuhrati” ordeni sovrindori Safarboy Ro‘zimboyev tavalludining 80 yilligiga bagʻishlangan Xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi

Memorial event and scientific-theoretical conference dedicated to the 80th anniversary of Safarboy Ruzimbayev, Doctor of Philology, Professor, Laureate of the Order "Mehnat Shuhrati"
On March 14, 2022, a memorial event and a scientific-theoretical conference dedicated to the 80th anniversary of Safarboy Ruzimbayev, an all-round scientist who made an effective contribution to the study of the traditions of epic of Khorezm epics, Professor of the Department of Uzbek Language and Literature, Urgench State University, Excellence in Public Education of Uzbekistan, Doctor of Philology, Professor, were held.
The event was attended by professors and students of the Philology Faculty, family members, friends and students of the teacher.
Zafarbek Ibragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of UrSU, opened the evening with an introductory speech and spoke about the productive scientific heritage of the teacher.
R.Khudayberganov, Adviser to the Khorezm Region Governor on State Language, Ph.D.,professor Z.Do'simov, Professor H.Bobojonov, Ph.D., Professor J.Eshonkulov, Ph.D., Professor Sh.Turdimov, Ph.D., Professor K.Allamberganov, Ph.D., Professor A.Alniyozov, Ph.D., Professor J.Khoshniyozov spoke on the effective and productive, creative activity of the teacher, his monographs, manuals and popular science books, topical issues of folk art. They also pointed out noting that about 300 scientific articles are devoted to the in-depth study of various genres of Khorezmian folklore, the scholar's scientific heritage is of great importance for in-depth analysis of the roots of current issues in the field, the study and enrichment of youth knowledge.
Speakers recalled the teacher's good deeds, good works and memorable events.
During the memorial event, videos about the life, work and activities of Safarboy Ruzimbayev were performed.