Filologiya fanlari doktori, professor, “Mehnat shuhrati” ordeni sovrindori Safarboy Ro‘zimboyev tavalludining 80 yilligiga bagʻishlangan Xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi
Xorazm dostonchiligi epik an’analarini tadqiq etishga samarali hissa qo‘shgan serqirra olim, Urganch davlat universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi professori, O‘zbekiston xalq maorifi a’lochisi, filologiya fanlari doktori, professor Safarboy Ro‘zimboyevning 80 yilligi munosabati bilan 2022-yilning 14-mart sanasida xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi.
Xotira kechasida Filologiya fakultetining professor-oʻqituvchilari va talabalari, ustozning oila a'zolari, do'stlari va shogirdlari, safdoshlari ishtirok etdilar.
Xotira kechasini UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berib, ustozning sermahsul ilmiy merosi haqida toʻxtaldi.
Anjumanda Xorazm viloyati hokimining til masalalari boʻyicha maslahatchisi R.Xudayberganov,  f.f.d, professor Z.Do‘simov, professor X.Bobojonov, f.f.d, professor J.Eshonqulov, f.f.d, professor Sh.Turdimov, f.f.d, professor K.Allamberganov, f.f.d, professor A.Alniyozov, f.f.d, professor  J.Xo‘shniyozov singari bir guruh adabiyotshunos olimlar soʻzga chiqib, ustozning samarali va sermahsul  ijodiy faoliyati, uning monografiya, qo‘llanma va ilmiy-ommabop kitoblari, xalq og‘zaki badiiy ijodiyotining dolzarb masalalariga bag‘ishlangan 300 ga yaqin ilmiy maqolalari Xorazm folklorining turli xil janrlarini chuqur tadqiq qilishga bag‘ishlanganligini alohida qayd etib, olimning ilmiy merosi sohaga oid dolzarb masalalarning ildizini teran tahlil etish, oʻrganishda, yoshlarning bilimini boyitishda gʻoyat katta ahamiyat kasb etishini taʼkidladilar.
Soʻzga chiqqanlar tomonidan ustozning ezgu amallari, xayrli ishlari, esda qolarli voqealar xotirlandi.
Xotira kechasi davomida Safarboy Ro‘zimboyevning hayoti, ijodi va ish faoliyatiga oid videolavhalar namoyish etildi.
urdu.uz, Filologiya fanlari doktori, professor, “Mehnat shuhrati” ordeni sovrindori Safarboy Ro‘zimboyev tavalludining 80 yilligiga bagʻishlangan Xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi

Мемориальное мероприятие и научно-теоретическая конференция, посвященные 80-летию Сафарбоя Рузимбаева, доктора филологических наук, профессора, лауреата ордена «Мехнат Шухрати»
14 марта 2022 года состоялось мемориальное мероприятие и научно-теоретическая конференция, посвященная 80-летию Сафарбоя Рузимбаева, ученого-разносторонника, внесшего весомый вклад в изучение традиций эпоса Хорезмского эпоса, профессора кафедры узбекского языка и литературы Ургенчского государственного университета, Отличника народного образования Республики Узбекистан, доктора филологических наук, профессора.
В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты филологического факультета, члены семьи, друзья и ученики преподавателя.
Зафарбек Ибрагимов, проректор по научной работе и инновациям УрГУ, открыл вечер вступительной речью и рассказал о плодотворном научном наследии преподавателя.
Худайберганов Р., советник хякима Хорезмской области по государственному языку, д.п.н., профессор Досимов З., профессор Бобожонов Х., д.п.н., профессор Эшонкулов Ж., д.п.н., профессор Турдимов Ш. , д.п.н., профессор К.Алламберганов, д.п.н., профессор А.Альниезов, д.п.н., профессор Ж.Хошниезов рассказал об эффективной и продуктивной, творческой деятельности учителя, его монографиях, методических пособиях и научно-популярных книги, актуальные вопросы народного творчества. Они также указали отметив, что углубленному изучению различных жанров хорезмийского фольклора посвящено около 300 научных статей, научное наследие ученого имеет большое значение для глубокого анализа корней актуальных проблем в данной области, изучения и обогащение знаний молодежи.
Выступавшие вспоминали о добрых делах учителя, хороших работах и ​​памятных событиях.
В ходе памятного мероприятия были показаны видеоролики о жизни, творчестве и деятельности Сафарбоя Рузимбаева.