2022-yil 6-aprel sanasida Xorijiy filologiya fakulteti "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari hamda  "Ichan qal’a" davlat muzey qo'riqxonasi  hamkorlikda universitet Madaniyat saroyida seminar-trening bo'lib o'tdi.
Uchrashuvni UrDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish so'zi bilan ochib berib,  talabalarga ular yetuk gid hamroh bo'lishlari  uchun yurtimiz tarixi haqida xorijiy va mahalliy sayyohlarga yetarli ma’lumot bera bilishlari alohida ahamiyatga egaligini va yurtimiz  tarixiga oid ayrim ma’lumotlarni keltirib o'tdi.
Seminar-treningda "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda "Ichan qal’a" davlat muzey qo'riqxonasi ilmiy xodimi Sh.Mayliyeva va  ushbu muzey - qo'riqxona tarjimoni, bosh mutaxassisi R.Tairova talaba-yoshlarga "Gid hamrohligi metodologiyasi" mavzusi yuzasidan qimmatli ma’lumotlar berishdi.
Talabalar tashrif buyurgan mutaxassislarga o'zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qilib, tegishli javoblar olishdi.

A seminar-training on “Methodology of tour-guiding” was organized
On April 6, 2022, a seminar-training was held at the Culture Hall of the University in cooperation with professors and teachers of the Department of “Translation Theory and Practice” of the Foreign Philology Faculty and the State Museum-Reserve “Ichan Qala”.
The meeting was opened by the First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of UrSU S.Davletov, who noted that it is important for students to be able to provide foreign and local tourists with enough information about the history of our country so that they can be accompanied by a helpful guide, and gave some information about the history of our country.
The seminar-training was attended by professors, teachers and students of the Department “Translation Theory and Practice”
During the meeting, Sh.Mayliyeva, a researcher at the State Museum-Reserve “Ichan Qala”, and R.Tairova, a translator and chief specialist of the State Museum-Reserve “Ichan Qala”, provided students with valuable information on the topic of “Methodology of tour-guiding”.
The students asked the visiting experts with their interested questions and received relevant answers.