2022-yil 6-aprel sanasida Xorijiy filologiya fakulteti "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari hamda  "Ichan qal’a" davlat muzey qo'riqxonasi  hamkorlikda universitet Madaniyat saroyida seminar-trening bo'lib o'tdi.
Uchrashuvni UrDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish so'zi bilan ochib berib,  talabalarga ular yetuk gid hamroh bo'lishlari  uchun yurtimiz tarixi haqida xorijiy va mahalliy sayyohlarga yetarli ma’lumot bera bilishlari alohida ahamiyatga egaligini va yurtimiz  tarixiga oid ayrim ma’lumotlarni keltirib o'tdi.
Seminar-treningda "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda "Ichan qal’a" davlat muzey qo'riqxonasi ilmiy xodimi Sh.Mayliyeva va  ushbu muzey - qo'riqxona tarjimoni, bosh mutaxassisi R.Tairova talaba-yoshlarga "Gid hamrohligi metodologiyasi" mavzusi yuzasidan qimmatli ma’lumotlar berishdi.
Talabalar tashrif buyurgan mutaxassislarga o'zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qilib, tegishli javoblar olishdi.

Организован семинар-тренинг на тему «Методика экскурсионного обслуживания»
6 апреля 2022 года в Доме культуры университета совместно с профессорами и преподавателями кафедры «Теория и практика перевода» факультета иностранной филологии и Государственного музея-заповедника «Ичан-Кала» состоялся семинар-тренинг.
Встречу открыл первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов, который отметил, что для студентов важно иметь возможность предоставить иностранным и местным туристам достаточно информации об истории нашей страны так что их можно было сопровождать полезным гидом, и давали некоторую информацию об истории нашей страны.
В семинаре-тренинге приняли участие профессора, преподаватели и студенты кафедры «Теория и практика перевода»
В ходе встречи научный сотрудник Государственного музея-заповедника «Ичан-Кала» Ш.Майлиева и переводчик, главный специалист Государственного музея-заповедника «Ичан-Кала» Р.Таирова предоставили студентам ценную информацию по теме «Методика экскурсионного обслуживания».