Respublika oʻquv-seminari delegatsiyasi Xiva shahriga sayohat qildi
Xiva– Xorazmning qadimiy shaharlardan biri bo’lib, o’rta asr sharq mе'morchiligining tеngsiz javohiri, yirik va noyob meʼmoriy yodgorlikdir. Xiva shahri nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyoda eng qadimiy va tarixiy obidalarga boy shaharlardan biridir.  Umumiy maydoni 26 gektarni tashkil etadigan koʻhna   Ichan qalʼaning Muhammad Aminxon madrasasi, Kaltaminor, Toshhovli saroyi, Olloqulixon madrasasi va boshqa inshootlari e’tiborga diqqatga sazovordir.
Urganch davlat universitetida xotin - qizlarning ijtimoiy - siyosiy faolligini oshirish bo'yicha oʻtkazilgan respublika o'quv-seminari doirasida 15-aprel kuni delegatsiyaning  butun dunyo hamjamiyatini o’z bag’riga chorlashdan aslo charchamaydigan azim Xiva shahriga sayohati  tashkil etildi.
Mehmonlar kun davomida Gid hamrohligida Ichan qalʼa majmuasida joylashgan XVII-XIX asrlarga oid Koʻhna Ark saroyi,  Tosh hovli saroyi, Olloqulixon tim va karvonsaroyi, Pahlavon Mahmud maqbarasi, Dishan qalʼada joylashgan Nurullaboy hovlilari kabi Xorazm xalq meʼmorligining ajoyib obidalari, madrasa, masjid, saroy va minoralarini koʻrib, ularning tarixi, qadimiy afsonalari bilan tanishdilar.
Mehmonlar bu ko‘hna shaharning me’moriy yodgorliklari:  yog‘och o‘ymakorligi, sangtaroshlik, ganchkorlik, sirkor sopol va boshqa rang-barang naqqoshlik bezaklari bilan bezatilgan qalʼalari, sharqona ruhini his ettiruvchi bozorlari, milliy hunarmandchilikning maxsus hujralari-yu tor ko‘chalari bo‘ylab sayr qilishdi. Noyob osori atiqalarga boy boʼlgan Xiva muzeylari mehmonlarda ajib taassurot va hayrat uygʼotgani ayni haqiqat.

The delegation of the Republican training seminar traveled to Khiva
Khiva is one of the ancient cities of Khorezm, a unique gem of medieval oriental architecture, a large and unique architectural monument. Khiva is one of the most ancient and historical cities not only in Uzbekistan, but also in Central Asia. The Muhammad Aminkhan Madrasah, Kaltaminor, Tashhovli Palace, Allakulikhon Madrasah and other buildings of the ancient Ichan Qala with a total area of ​​26 hectares are noteworthy.
As part of the Republican training seminar on increasing women's social and political participation at Urgench State University, a delegation traveled to the great city of Khiva on April 15, where it never tires of inviting the world community there.
Accompanied by a guide, the guests visited the Old Ark Palace of the XVII-XIX centuries, the Kuhna Ark Palace, the Allakulikhon Tim and Caravanserai, the Pahlavon Mahmud Mausoleum located in the Ichan Kala Complex, the Nurullaboy serai at the Dishan Kala, the magnificent monuments of Khorezm folk architecture, the madrasa. They got acquainted with their history and ancient legends.
Visitors will be able to see the architectural monuments of the ancient city: wood carvings, stone carvings, pottery, castles decorated with colorful ornaments, markets with an oriental spirit, special rooms of national crafts and walked across the valley. It is true that Khiva museums, rich in unique artifacts, leave a lasting impression on visitors.