Respublika oʻquv-seminari delegatsiyasi Xiva shahriga sayohat qildi
Xiva– Xorazmning qadimiy shaharlardan biri bo’lib, o’rta asr sharq mе'morchiligining tеngsiz javohiri, yirik va noyob meʼmoriy yodgorlikdir. Xiva shahri nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyoda eng qadimiy va tarixiy obidalarga boy shaharlardan biridir.  Umumiy maydoni 26 gektarni tashkil etadigan koʻhna   Ichan qalʼaning Muhammad Aminxon madrasasi, Kaltaminor, Toshhovli saroyi, Olloqulixon madrasasi va boshqa inshootlari e’tiborga diqqatga sazovordir.
Urganch davlat universitetida xotin - qizlarning ijtimoiy - siyosiy faolligini oshirish bo'yicha oʻtkazilgan respublika o'quv-seminari doirasida 15-aprel kuni delegatsiyaning  butun dunyo hamjamiyatini o’z bag’riga chorlashdan aslo charchamaydigan azim Xiva shahriga sayohati  tashkil etildi.
Mehmonlar kun davomida Gid hamrohligida Ichan qalʼa majmuasida joylashgan XVII-XIX asrlarga oid Koʻhna Ark saroyi,  Tosh hovli saroyi, Olloqulixon tim va karvonsaroyi, Pahlavon Mahmud maqbarasi, Dishan qalʼada joylashgan Nurullaboy hovlilari kabi Xorazm xalq meʼmorligining ajoyib obidalari, madrasa, masjid, saroy va minoralarini koʻrib, ularning tarixi, qadimiy afsonalari bilan tanishdilar.
Mehmonlar bu ko‘hna shaharning me’moriy yodgorliklari:  yog‘och o‘ymakorligi, sangtaroshlik, ganchkorlik, sirkor sopol va boshqa rang-barang naqqoshlik bezaklari bilan bezatilgan qalʼalari, sharqona ruhini his ettiruvchi bozorlari, milliy hunarmandchilikning maxsus hujralari-yu tor ko‘chalari bo‘ylab sayr qilishdi. Noyob osori atiqalarga boy boʼlgan Xiva muzeylari mehmonlarda ajib taassurot va hayrat uygʼotgani ayni haqiqat.

Делегация Республиканского обучающего семинара отправилась в Хиву
Хива – один из древних городов Хорезма, уникальная жемчужина средневекового восточного зодчества, крупный и неповторимый архитектурный памятник. Хива – один из самых древних и исторических городов не только Узбекистана, но и Средней Азии. Заслуживают внимания медресе Мухаммад-Аминхана, Калтаминор, дворец Ташховли, медресе Аллакулихон и другие постройки древней Ичан-Калы общей площадью 26 га.
В рамках Республиканского обучающего семинара по повышению женского общественно-политического участия в Ургенчском государственном университете делегация 15 апреля отправилась в великий город Хиву, куда не устает приглашать туда мировую общественность.
В сопровождении экскурсовода гости посетили дворец Старый Арк XVII-XIX веков, дворец Кухна Арк, Аллакулихон Тим и Караван-сарай, мавзолей Пахлавона Махмуда, расположенный в комплексе Ичан Кала, сарай Нуруллабой в Дишан Кале, великолепные памятники хорезмской народной архитектуры, медресе. Они познакомились с их историей и древними легендами.
Посетители смогут увидеть архитектурные памятники древнего города: резьбу по дереву, камню, гончарные изделия, замки, украшенные красочным орнаментом, рынки с восточным духом, специальные залы народных ремесел и прогуляться по долине. Действительно, музеи Хивы, богатые уникальными артефактами, производят неизгладимое впечатление на посетителей.