Navbatdagi hamkorimiz: Bartin davlat universiteti
Ayni vaqtda xizmat safari bilan Izmir shahrida bo‘lib turgan UrDU rektori B.Abdullayev 9-iyun kuni xalqaro ta’lim forumining ilk kunida, shartnomalar imzolash marosimida Turkiyaning Bartin davlat universiteti rektori prof. Dr.Oʻrxon Uzun bilan ham qator imkoniyatlarga ega hamkorlik shartnomasini imzoladi.
Taʼkidlash joizki, Bartin davlat universiteti Turkiyaning yosh universitetlaridan biri, 2008-yilda tashkil etilgan. Bu universitet Qora dengiz mintaqasida joylashgan. Taʼlimning  bakalavriat bosqichida 21 ta yoʻnalish boʻyicha kadrlar tayyorlaydi.
Endilikda Urganch davlat universiteti Bartin davlat universiteti bilan professor-oʻqituvchilar va talabalar almashinuvi, ilmiy stajirovkalar, madaniyatlararo almashinuv dasturlari, xalqaro loyihalar, hamkorlikdagi ilmiy tadqiqot ishlari, qoʻshma ta’lim dasturlari, yozgi taʼtil dasturlari, hamkorlikdagi ilmiy rahbarlik, ilmiy ma’ruzalar almashinuvi hamda anjuman va seminarlar oʻtkazish imkoniyatiga ega boʻldi.

Наш следующий партнер: Государственный университет Бартина
9 июня, в первый день Международного образовательного форума, ректор УрГУ Б.Абдуллаев, находящийся в настоящее время в командировке в Измире, встретился с ректором Турецкого государственного университета им. соглашение о сотрудничестве с рядом возможностей.
Следует отметить, что Bartin State University – один из самых молодых вузов Турции, созданный в 2008 году. Этот университет расположен в Черноморском регионе. По программе бакалавриата осуществляется подготовка кадров по 21 направлению.
В настоящее время Ургенчский государственный университет и Бартинский государственный университет обмениваются преподавателями и студентами, проходят научные стажировки, программы межкультурного обмена, международные проекты, совместные исследования, совместные образовательные программы, программы летнего отдыха, совместное научное руководство, обмен научными докладами, конференции и семинары.