Bugun, 30-dekabr kuni Gurlan tumanida Urganch davlat universiteti professor-o'qituvchilari tomonidan tashkil etilgan innovatsion korxonaning ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Ushbu korxona Kimyoviy texnologiyalar fakulteti  olimlarining ilmiy ishlanmalari orqali yutib olingan "Mahalliy xomashyolar asosida import o'rnini bosuvchi zangni bir zumda tozalovchi modifikatorlar" startap loyihasi asosida tashkil etildi.
Endilikda korxonada metallarni zanglagan yuzalarini tozalovchi vositalar ishlab chiqariladi.
Ochilish marosimida Xorazm viloyati hokimligi, Gurlan tumani hokimligi vakillari hamda UrDU rahbariyati va professor-o'qituvchilari ishtirok etishdi.

An innovative organization of Urganch State University was established
Today, on December 30, the opening ceremony of the innovative organization organized by professors of Urganch State University took place in Gurlan district.
This organization was established on the basis of the startup project "Instantly removing rust modifiers based on local raw materials that replace imports" won through the scientific development of scientists of the Faculty of Chemical Technologies.
Now the company produces tools for cleaning rusty surfaces of metals.
The opening ceremony was attended by representatives of Khorezm region government, Gurlan district government, UrSU leadership and professors.