Urganch davlat universitetida "Uch avlod uchrashuvi" bo‘lib o‘tdi
11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” haftaligi doirasida bugun Urganch davlat universitetida filologiya fanlari nomzodi, dotsent Munavvara Salayevaning 98 yilligiga bagʻishlangan xotira kechasi munosabati bilan “Uch avlod uchrashuvi” o‘tkazildi.
Munavvara Salayeva – universitetimizning filologiya sohasi bo‘yicha birinchi ayol fan nomzodi. Ustoz haqiqiy murabbiy, ajoyib inson, fidoiy olima, tashkilotchi, tajribali jamoatchi, dilingizdagi fikrlarni bir zumda ilg'ab, maslahat berib, qalbingga yo'l topa oladigan nodir hislatlarga ega bo'lgan zukko ayollar toifasiga kirgan. Universitetimizda 34 yil ilmiy va murabbiylik faoliyatini olib bordi.
“Uch avlod uchrashuvi”ga universitet rahbariyati, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari, Munavvara Salayevaning oila a'zolari, kasbdosh do'stlari va shogirdlari singari chin maʼnoda uch avlod vakillari jam boʻldi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, ustozning sermahsul umr yoʻliga toʻxtaldi. Olimaning nomini abadiylashtirish maqsadida talaba va oʻquvchi qizlar uchun uning nomida stipendiya joriy etilganini maʼlum qildi.
Ustozni xotirlab soʻzga chiqqanlar olimaning hayot yo’li, zabardast shogirdlari, ilmiy merosi va fan olamiga kiritgan yangiliklari, yuksak axloqiy sifatlarini e’tirof etishdi. Bu esa talaba-yoshlar uchun haqiqiy tarbiya va ibrat maktabi boʻldi.
Uchrashuv davomida talabalarning badiiy chiqishlari hamda  Munavvara Salayeva faoliyatiga bagʻishlangan videorolik namoyish etildi.

В Ургенчском государственном университете прошла «Встреча трех поколений»
11 февраля - в рамках недели «Международный день женщин и девушек в науке» сегодня в Ургенчском государственном университете состоялась «Встреча трех поколений» в связи с юбилейным вечером, посвященным 98-летию доцента Мунаввары Салаевой, канд. филологических наук.
Мунаввара Салаева – первая женщина-кандидат наук в области филологии нашего университета. Учитель – настоящий педагог, замечательный человек, самоотверженный ученый, организатор, опытный общественный деятель, и она относится к разряду интеллигентных женщин, обладающих редкими чувствами, способных мгновенно понять мысли вашего сердца, дать совет и найти путь к твоему сердцу. Вела научную и преподавательскую деятельность в нашем университете на протяжении 34 лет.
На «Встрече трех поколений» собрались представители трех поколений: руководство университета, профессора и студенты Филологического факультета, члены семьи, профессиональные друзья и ученики Мунаввары Салаевой.
Ректор УрГУ Б.Абдуллаев открыл мероприятие вступительной речью и рассказал о плодотворной жизни преподавателя. Дабы увековечить имя ученого, он объявил о введении стипендии ее имени для студентов мужского и женского пола.
Выступавшие в память об учителе признавали жизненный путь ученого, ее отличников, ее научное наследие, ее новации в мире науки, ее высокие нравственные качества. Это была настоящая школа воспитания и пример для студентов.
В ходе встречи были показаны студенческие художественные номера и видеоролик, посвященный творчеству Мунаввары Салаевой.