Urganch davlat universitetida "Uch avlod uchrashuvi" bo‘lib o‘tdi
11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” haftaligi doirasida bugun Urganch davlat universitetida filologiya fanlari nomzodi, dotsent Munavvara Salayevaning 98 yilligiga bagʻishlangan xotira kechasi munosabati bilan “Uch avlod uchrashuvi” o‘tkazildi.
Munavvara Salayeva – universitetimizning filologiya sohasi bo‘yicha birinchi ayol fan nomzodi. Ustoz haqiqiy murabbiy, ajoyib inson, fidoiy olima, tashkilotchi, tajribali jamoatchi, dilingizdagi fikrlarni bir zumda ilg'ab, maslahat berib, qalbingga yo'l topa oladigan nodir hislatlarga ega bo'lgan zukko ayollar toifasiga kirgan. Universitetimizda 34 yil ilmiy va murabbiylik faoliyatini olib bordi.
“Uch avlod uchrashuvi”ga universitet rahbariyati, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari, Munavvara Salayevaning oila a'zolari, kasbdosh do'stlari va shogirdlari singari chin maʼnoda uch avlod vakillari jam boʻldi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, ustozning sermahsul umr yoʻliga toʻxtaldi. Olimaning nomini abadiylashtirish maqsadida talaba va oʻquvchi qizlar uchun uning nomida stipendiya joriy etilganini maʼlum qildi.
Ustozni xotirlab soʻzga chiqqanlar olimaning hayot yo’li, zabardast shogirdlari, ilmiy merosi va fan olamiga kiritgan yangiliklari, yuksak axloqiy sifatlarini e’tirof etishdi. Bu esa talaba-yoshlar uchun haqiqiy tarbiya va ibrat maktabi boʻldi.
Uchrashuv davomida talabalarning badiiy chiqishlari hamda  Munavvara Salayeva faoliyatiga bagʻishlangan videorolik namoyish etildi.

"Meeting of Three Generations" was held at Urganch State University
February 11 - within the framework of the "International Day of Women and Girls in Science" week, "Three Generations Meeting" was held today at Urganch State University in connection with the commemorative party dedicated to the 98th anniversary of Associate Professor Munavvara Salayeva, candidate of philological sciences.
Munavvara Salayeva is the first female candidate of science in the field of philology of our university. Teacher is a real educator, a wonderful person, a selfless scientist, an organizer, and an experienced community member, and she belongs to the category of intelligent women who have rare feelings that can instantly understand the thoughts of your heart, give advice and find a way to your heart. She conducted scientific and teaching activities at our university for 34 years.
Representatives of three generations gathered at the "Meeting of Three Generations" such as the leadership of the university, professors and students of the Faculty of Philology, family members, professional friends and students of Munavvara Salayeva.
Rector of UrSU B.Abdullayev opened the event with his opening speech and spoke about the fruitful life of the teacher. In order to perpetuate the name of the scientist, he announced that a scholarship was introduced in her name for male and female students.
Those who spoke in memory of the teacher recognized the life path of the scientist, her excellent students, her scientific heritage, her innovations in the world of science, and her high moral qualities. This was a real school of education and example for students.
During the meeting, students' artistic performances and a video dedicated to the work of Munavvara Salayeva were shown.