Joriy yil 6-mart kuni AQSHning Toshkentdagi elchixonasi Mintaqaviy ingliz tili bo‘limi rahbari Kevin Makkoy hamda uning yordamchisi, elchixonaning mas’ul xodimi Umida Boltayevalar respublikamizdagi oliy ta’lim muassasalariga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida bo‘ldilar. Mehmonlar universitet rahbariyati tomonidan iliq qarshi olindi.
Shundan soʻng, mehmonlar Kevin Makkoy, Umida Boltayeva hamda rektor Baxrom Abdullayev boshchiligidagi UrDU maʼmuriyati, “The Access Microscholarship program” loyihasi bo‘yicha universitet koordinatori F.Masharipovalar ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy muzokaralarda rektor B.Abdullayev bugungi kun AQSH elchixonasi bilan faol hamkorlik aloqalari mavjudligini qayd etib, ushbu aloqalarni yanada kengaytirishdan universitet jamoasi manfaatdor ekanligini bildirdi. Hozirga qadar Amerika oliy taʼlim muassasalari bilan oʼquv va ilmiy sohada amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirdi. Jumladan, 2014-yildan beri oʼtkazilib kelinayotgan AQShning matematik olimlari ishtirokidagi xalqaro matematika boʼyicha konferensiyalar, yozgi xalqaro maktablar,  AQSh olimlarning universitetimizga kelib, maʻruza darslarini olib borayotganliklarini alohida mamnuniyat bilan taʼkidladi.
Oʼz oʼrnida Kevin Makkoy ushbu doʼstona munosabatlar uchun minnatdorchilik izhor etib, istiqboldagi hamkorlik va tashabbuslarni qoʼllab-quvvatlashini bildirdi.
Maʼlumot oʻrnida, AQSh davlat departamentining Ingliz tili bo‘yicha mintaqaviy vakili Kevin Makkoy AQSh elchixonasi tomonidan amalga oshirilayotgan ingliz tilini o‘qitish va qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan loyiha va dasturlarni amalga oshirish jarayoni monitoringini olib borish va tahlil qilish maqsadida universitetimizda boʻlib turibdi.

Представители посольства США в Ташкенте посетили Ургенчский государственный университет
6 марта текущего года Кевин МакКохой, глава регионального отдела английского языка Посольства США в Ташкенте, и его помощница Умида Болтаева, ответственный сотрудник посольства, посетили Ургенчский государственный университет в рамках визита в высшие учебные заведения. учреждения в нашей республике. Гостей тепло встретило руководство университета.
После этого состоялась встреча с участием гостей Кевина МакКохой, Умиды Болтаевой и руководства УрГУ во главе с ректором Бахромом Абдуллаевым, университетским координатором проекта «Программа микростипендий Access» Ф.Машариповой.
В ходе официальных переговоров ректор Б.Абдуллаев отметил, что на сегодняшний день существуют активные отношения сотрудничества с посольством США и выразил заинтересованность коллектива университета в дальнейшем расширении этих отношений. До сих пор он знакомил американские высшие учебные заведения с работой, проводимой в образовательной и научной сфере. В частности, он с большим удовольствием отметил международные математические конференции с участием математиков США, международные летние школы, приезд американских ученых в наш университет и чтение лекций.
Вместо него Кевин МакКохой выразил благодарность за эти дружеские отношения и выразил поддержку будущему сотрудничеству и инициативам.
К вашему сведению, Кевин МакКохой, региональный представитель Государственного департамента США по английскому языку, находится с визитом в нашем университете для мониторинга и анализа процесса реализации проектов и программ, направленных на обучение и поддержку английского языка, реализуемых Посольством США.