Urganch davlat universitetida “Referendum va yoshlar” forumi bo‘lib o‘tdi
Ayni kunlarda taʼlim muassasalarida talaba-yoshlar ishtirokida “Referendum va yoshlar” forumlari tashkil etilmoqda. Gala-konsert ko‘rinishida o‘tayotgan bunday forumlarda mamlakatimizdagi muhim siyosiy voqelik – referendumning ahamiyati, yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining mazmun-mohiyati yoshlarga batafsil tushuntirilmoqda.
2023-yil 26-aprel kuni ana shunday “Referendum va yoshlar” forumi Urganch davlat universitetida bo‘lib o‘tdi.  O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, yangilanayotgan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiya mazmun-mohiyatini targ‘ib qilishni maqsad qilgan ushbu forum 2 500 nafar talaba-yoshni qamrab oldi.
Tadbirda olimlar, adib va yozuvchilar, deputatlar va tadbirkorlar, turli xalqaro va respublika tanlovlari g‘oliblari, sport bo‘yicha Jahon va Osiyo chempionlari ishtirok qildi.
UrDU Yoshlar masalalar va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori, tarix fanlari doktori, professor S.Davletov kirish soʻzi bilan boshlab bergan targʻibot chiqishlarini Xalq deputatlari viloyat kengashi deputati, Urganch tumani “Fayz-baraka” MCHJ rahbari, tadbirkor Sh.Xudayberganov, Iqisodiyot fakulteti dekani, iqtisodiyot fanlari doktori, professor I.Abdullayev, Filologiya fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori D.Gʻayipov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, filologiya fanlari doktori, professor A.Oʻrazboyev, iqtisodiyot fanlari doktori, professor B.Roʻzmetov, Xalq deputatlari Yangiariq tuman Kengashi deputati, “Kelajak bunyodkori” medali sohibi,  Navoiy nomli davlat stipendiyasi sohibi, Tarix fakulteti talabasi I.Madrimov, UrDU magistranti, Navoiy nomli davlat stipendiyasi sohibi S.Allanazarovlar davom ettirib, yangi tahrirdagi Konstitusiyamizning mamlakatimiz hayotida tutgan o‘rni, unga kiritilayotgan qo‘shimchalar va o‘zgarishlar xalqimizning turmush tarzini yanada farovonlashishiga, inson qadrini bundan-da yuksalishiga xizmat qilishini ta’kidlab, barchani 30-aprel kuni bo‘lib o‘tadigan referendumda faol ishtirok etishga chaqirishdi.
Tantanali konsert dasturida elimiz suygan, vohamizning taniqli sanʼatkorlari San'at Safo, Bekzod Rahmon, Hamdam To'rayev, Elyorbek Sodiqovlar, shuningdek, Musiqa ta’limi yo‘nalishining yosh umidli xonandalari ham ishtirok etib, oʻzlarining milliy va zamonaviy kuy-qoʻshiqlari bilan talaba-yoshlarga bayramona kayfiyat ulashdilar.

Форум «Референдум и молодежь» состоялся в Ургенчском государственном университете
В настоящее время в учебных заведениях организуются форумы «Референдум и молодежь» с участием студентов и молодежи. На таких форумах, проводимых в форме гала-концерта, молодежи подробно разъясняется важная политическая реальность в нашей стране – значение референдума, суть новой редакции Конституции Республики Узбекистан.
26 апреля 2023 года в Ургенчском государственном университете прошел такой форум «Референдум и молодежь». Данный форум, направленный на популяризацию содержания проводимых в Узбекистане реформ, обновленной Конституции Республики Узбекистан, охватил 2500 студентов.
В мероприятии приняли участие ученые, писатели и писатели, депутаты и бизнесмены, победители различных международных и республиканских соревнований, чемпионы мира и Азии по видам спорта.
Первый проректор по работе с молодежью и духовно-воспитательной работе УрГУ, доктор исторических наук, профессор С. Давлетов, депутат областного Совета народных депутатов, руководитель ООО «Файз-барака» Ургенчского района, предприниматель Ш. Худайберганов , декан Экономического факультета, доктор экономических наук, профессор И.Абдуллаев, декан Филологического факультета, доктор филологических наук Д.Гайипов, член Союза писателей Узбекистана, доктор филологических наук, профессор А . Оразбоев, доктор экономических наук, профессор Рузметов Б., депутат Янгарикского районного Совета народных депутатов, обладатель медали «Келажак бунёдкори», обладатель государственной стипендии имени Навои, студент Исторического факультета Мадримов И., магистрант УрГУ, лауреат государственной стипендии имени Навои С. Алланазарова, продолжил влияние новой редакции нашей Конституции на жизнь нашей страны. Они подчеркнули, что внесенные в него дополнения и изменения послужат тому, чтобы жизнь нашего народа стала более зажиточной, а человеческое достоинство еще больше повысилось, и призвали всех активно участвовать в референдуме, который состоится 30 апреля.
В праздничной концертной программе приняли участие известные артисты нашей страны Санъат Сафо, Бекзод Рахмон, Хамдам Тураев, Эльёрбек Содиков, а также юные подающие надежды певцы отдела музыкального образования, которые разделили с молодежью праздничное настроение.