Urganch davlat universitetida “Referendum va yoshlar” forumi bo‘lib o‘tdi
Ayni kunlarda taʼlim muassasalarida talaba-yoshlar ishtirokida “Referendum va yoshlar” forumlari tashkil etilmoqda. Gala-konsert ko‘rinishida o‘tayotgan bunday forumlarda mamlakatimizdagi muhim siyosiy voqelik – referendumning ahamiyati, yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining mazmun-mohiyati yoshlarga batafsil tushuntirilmoqda.
2023-yil 26-aprel kuni ana shunday “Referendum va yoshlar” forumi Urganch davlat universitetida bo‘lib o‘tdi.  O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, yangilanayotgan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiya mazmun-mohiyatini targ‘ib qilishni maqsad qilgan ushbu forum 2 500 nafar talaba-yoshni qamrab oldi.
Tadbirda olimlar, adib va yozuvchilar, deputatlar va tadbirkorlar, turli xalqaro va respublika tanlovlari g‘oliblari, sport bo‘yicha Jahon va Osiyo chempionlari ishtirok qildi.
UrDU Yoshlar masalalar va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori, tarix fanlari doktori, professor S.Davletov kirish soʻzi bilan boshlab bergan targʻibot chiqishlarini Xalq deputatlari viloyat kengashi deputati, Urganch tumani “Fayz-baraka” MCHJ rahbari, tadbirkor Sh.Xudayberganov, Iqisodiyot fakulteti dekani, iqtisodiyot fanlari doktori, professor I.Abdullayev, Filologiya fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori D.Gʻayipov, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, filologiya fanlari doktori, professor A.Oʻrazboyev, iqtisodiyot fanlari doktori, professor B.Roʻzmetov, Xalq deputatlari Yangiariq tuman Kengashi deputati, “Kelajak bunyodkori” medali sohibi,  Navoiy nomli davlat stipendiyasi sohibi, Tarix fakulteti talabasi I.Madrimov, UrDU magistranti, Navoiy nomli davlat stipendiyasi sohibi S.Allanazarovlar davom ettirib, yangi tahrirdagi Konstitusiyamizning mamlakatimiz hayotida tutgan o‘rni, unga kiritilayotgan qo‘shimchalar va o‘zgarishlar xalqimizning turmush tarzini yanada farovonlashishiga, inson qadrini bundan-da yuksalishiga xizmat qilishini ta’kidlab, barchani 30-aprel kuni bo‘lib o‘tadigan referendumda faol ishtirok etishga chaqirishdi.
Tantanali konsert dasturida elimiz suygan, vohamizning taniqli sanʼatkorlari San'at Safo, Bekzod Rahmon, Hamdam To'rayev, Elyorbek Sodiqovlar, shuningdek, Musiqa ta’limi yo‘nalishining yosh umidli xonandalari ham ishtirok etib, oʻzlarining milliy va zamonaviy kuy-qoʻshiqlari bilan talaba-yoshlarga bayramona kayfiyat ulashdilar.

"Referendum and youth" forum was held at Urganch State University
Currently, "Referendum and youth" forums are being organized in educational institutions with the participation of students and youth. In such forums, held in the form of a gala concert, the important political reality in our country - the importance of the referendum, the essence of the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan is explained in detail to young people.
On April 26, 2023, such a forum "Referendum and youth" was held at Urganch State University. This forum, aimed at promoting the content of the reforms implemented in Uzbekistan, the updated Constitution of the Republic of Uzbekistan, covered 2,500 students.
Scientists, authors and writers, deputies and businessmen, winners of various international and republican competitions, World and Asian sports champions took part in the event.
The First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of UrSU, doctor of history, professor S. Davletov, the deputy of the Regional Council of People's Deputies, head of "Fayz-baraka" LLC of Urganch district, entrepreneur Sh.Khudaiberganov, Dean of the Faculty of Economics, Doctor of Economic Sciences, Professor I.Abdullayev, Dean of the Faculty of Philology, Doctor of Philological Sciences D.Gayipov, Member of the Writers' Union of Uzbekistan, Doctor of Philological Sciences, Professor A.Orazboyev, Doctor of Economic Sciences, Professor B.Rozmetov , People's Deputies Yangariq District Council Member, winner of the "Kelajak bunyodkori" medal, winner of the state scholarship named after Navoi, student of the Faculty of History I. Madrimov, master's student of UrSU, winner of the state scholarship named after Navoi S. Allanazarov, continued the impact of the new version of our Constitution on the life of our country. They stressed that the additions and changes made to it will serve to make our people's lifestyle more prosperous and human dignity will rise further, and called on everyone to actively participate in the referendum to be held on April 30.
Famous artists of our country, San'at Safo, Bekzod Rahmon, Hamdam Torayev, Elyorbek Sodikov, as well as young hopeful singers of the Music Education Department, took part in the festive concert program and shared a festive mood with the youth.