Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari hamda UrDU Qabul komissiyasi mas'ullari abituriyentlar bilan uchrashdilar
Bugun Urganch davlat universiteti Ma'naviyat xonasida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari hamda UrDU Qabul komissiyasi mas'ullari viloyatdagi oliy ta'lim olish istagidagi abituriyentlar bilan uchrashdilar.
Uchrashuvda yoshlarga oliy ta'lim olish bo'yicha mavjud imkoniyatlar  to'g'risida batafsil tushunchalar berildi. Viloyatdagi OTM larida yaratilgan sharoitlar haqida so'z yuritildi.

Representatives of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and officials of the UrSU Admission Commission met with the applicants
Today, representatives of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and officials of the UrSU Admission Commission met with applicants who want to receive higher education in the region in the Spirituality Room of Urganch State University.
At the meeting, young people were given detailed information about the available opportunities for higher education. They talked about the conditions created in HEIs in the region.