Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari tomonidan turizm va madaniy meros obyektlarining 12 ta chet tillaridagi kontentlari ishlab chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-apreldagi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-135-sonli qarorining 5n-ilovasi bilan “Xorazm viloyatida turizmni rivojlantirish bo‘yicha 2023-yilda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi” tasdiqlangan.
Chora-tadbirlar rejasining 6-bandida Xiva va Bogʻot tumanlarida turistlarni jalb qilish uchun yangi kontentlarni yaratish va ularni 12 ta chet tillariga tarjima qilgan holda tarqatma materiallarini tayyorlab, targʻibot qilish choralarini koʻrish topshirig‘i berilgan.
Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan viloyatda bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, turizm salohiyati yuqori bo‘lgan, lekin bugungi kunda lozim darajada foydalanilmayotgan Xiva va Bog‘ot tumanlarida turistik imkoniyatlarni o‘rganish maqsadida salmoqli ishlar olib borildi.
Xususan, Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari tomonidan viloyat madaniyat va turizm boshqarmasi, viloyat madaniy meros boshqarmasi, hamda Xiva va Bog‘ot tumanlari hokimliklari mutaxassislari ishtirokida ushbu hududlardagi turizm yo‘nalishidagi obyektlar o‘rganilib, ushbu tumanlarga turistlarni jalb qilish salmogʻini oshirish maqsadida yangi kontentlar ishlab chiqildi va ular

The content of tourism and cultural heritage objects in 12 foreign languages was developed by professors and teachers of Urganch State University.
With Annex 5n of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 26, 2023 "On additional measures to rapidly develop the tourism potential of the Republic and further increase the number of local and foreign tourists" PQ-135 "Khorazm The plan of measures to be implemented in 2023 for the development of tourism in the region" was approved.
Clause 6 of the action plan mandates the creation of new contents to attract tourists in Khiva and Bogot districts, as well as the preparation of distribution materials, translated into 12 foreign languages, and promotion measures.
In connection with the implementation of this task, a number of works were carried out in the region. In particular, in Khiva and Bogot districts, which have a high tourism potential, but are not used properly today, significant work was carried out in order to study tourist opportunities.
In particular, professors and teachers of Urganch State University, with the participation of specialists from the regional culture and tourism department, the regional cultural heritage department, as well as Khiva and Bogot district administrations, studied tourism objects in these regions, and in order to increase the importance of attracting tourists to these districts, new contents were developed and translated into 12 foreign languages.