Talabalik muborak boʻlsin, aziz о‘g‘il-qizlarim!
Porloq kelajak sari yillar davomida ildam qadam bosib, kun-u tun bilim toʻplab, endilikda mehnatlari samarasini dildan his qilib, baxtiyorlikni totayotgan,  talabalik baxtiga muyassar bo‘lgan, aziz o‘g‘il-qizlarim!
Mana, nihoyat siz orziqib kutgan damlar ham yetib keldi. Bugun sizdan baxtliroq inson yо‘qligi, shubhasiz. Ota-onangizning quvonchi cheksiz. Ular uchun farzandining kamolini kо‘rishdan ortiq baxt yо‘q. Siz Urganch davlat universiteti talabasi bо‘lish sharafiga muvofiq bо‘ldingiz. Sizni ushbu muvaffaqiyat bilan butun universitetimiz jamoasi nomidan qizgʻin muborakbod etaman.
Albatta, talabalik – bu, ulkan yutuq bо‘lish bilan birga yuksak mas’uliyat ham demakdir. Davlatimiz rahbari hurmatli Shavkat Mirziyoyev sizlarni yetuk mutaxassis bо‘lib yetishishingiz, kelajakda mamlakatimiz taraqqiyoti yо‘lida о‘z hissangizni qо‘shishingiz uchun barcha sharoitlarni yaratib bermoqda. Zero, iqtidorli yoshlar - buyuk kelajak kafolatidir. Shunga binoan, sizdan talabalik yillarini samarasiz о‘tkazmasdan, о‘z ustingizda tinmay izlanishingiz talab etiladi. Biz, universitet pedagog-о‘qituvchilari jamoasi, о‘z navbatida, siz har tomonlama ma’nan va jismonan barkamol bо‘lishingiz, chuqur bilimlarni egallashingiz va yetuk mutaxassis bо‘lishingiz uchun bor kuch-g‘ayratimizni ayamaymiz.
Tо‘rt yil davomida sizga sohaning yetuk olimlari va mutaxassislari dars beradilar. Universitetimiz xorijiy universitetlar bilan yaqindan aloqa qiladi. Xorijdan doimiy ravishda taniqli olimlar dars berishga jalb qilinadi. Bor imkoniyatlardan unumli foydalanib, diqqat-e’tiboringizni ilm olishga qaratasiz, deb ishonch bildiraman.
Sizlarga bu yо‘lda ulkan muvaffaqiyatlar tilab qolaman! Barchangizni davlatimiz mustaqilligining 32 yilligi va yangi о‘quv yilining boshlanishi bilan chin dildan tabriklayman!

Счастливой студенческой жизни, дорогие мои мальчики и девочки!
Дорогие мои дети, которые долгие годы уверенно шли к светлому будущему, день и ночь накапливая знания, а теперь ощущают радость от своего труда и наслаждаются счастьем, которым посчастливилось быть студентами!
Наконец наступил тот момент, которого вы так долго ждали. Несомненно, нет более счастливого человека, чем Вы сегодня. Радость Ваших родителей безгранична. Для них нет большего счастья, чем видеть, как растет их ребенок. Вы удостоились чести стать студентом Ургенчского государственного университета. От имени всего коллектива нашего университета я сердечно поздравляю Вас с этим успехом.
Конечно, быть студентом - это большое достижение и большая ответственность. Глава нашего государства, уважаемый Шавкат Мирзиёев, создает все условия для того, чтобы вы стали зрелыми специалистами и в будущем внесли свой вклад в развитие нашей страны. Ведь талантливая молодежь - это залог великого будущего. Соответственно, от вас требуется постоянный поиск себя, чтобы не тратить студенческие годы понапрасну. Мы, коллектив педагогов-преподавателей университета, в свою очередь, не жалеем сил для того, чтобы вы были во всех отношениях умственно и физически совершенны, получили глубокие знания и стали зрелым специалистом.
В течение четырех лет вас будут обучать передовые ученые и специалисты своего дела. Наш университет имеет тесные связи с зарубежными вузами. Для преподавания постоянно приглашаются известные ученые из-за рубежа. Я уверен, что Вы максимально используете имеющиеся возможности и сосредоточите свое внимание на учебе.
Желаю вам больших успехов на этом пути! Искренне поздравляю всех вас с 32-й годовщиной независимости нашей страны и началом нового учебного года!