Talabalik muborak boʻlsin, aziz о‘g‘il-qizlarim!
Porloq kelajak sari yillar davomida ildam qadam bosib, kun-u tun bilim toʻplab, endilikda mehnatlari samarasini dildan his qilib, baxtiyorlikni totayotgan,  talabalik baxtiga muyassar bo‘lgan, aziz o‘g‘il-qizlarim!
Mana, nihoyat siz orziqib kutgan damlar ham yetib keldi. Bugun sizdan baxtliroq inson yо‘qligi, shubhasiz. Ota-onangizning quvonchi cheksiz. Ular uchun farzandining kamolini kо‘rishdan ortiq baxt yо‘q. Siz Urganch davlat universiteti talabasi bо‘lish sharafiga muvofiq bо‘ldingiz. Sizni ushbu muvaffaqiyat bilan butun universitetimiz jamoasi nomidan qizgʻin muborakbod etaman.
Albatta, talabalik – bu, ulkan yutuq bо‘lish bilan birga yuksak mas’uliyat ham demakdir. Davlatimiz rahbari hurmatli Shavkat Mirziyoyev sizlarni yetuk mutaxassis bо‘lib yetishishingiz, kelajakda mamlakatimiz taraqqiyoti yо‘lida о‘z hissangizni qо‘shishingiz uchun barcha sharoitlarni yaratib bermoqda. Zero, iqtidorli yoshlar - buyuk kelajak kafolatidir. Shunga binoan, sizdan talabalik yillarini samarasiz о‘tkazmasdan, о‘z ustingizda tinmay izlanishingiz talab etiladi. Biz, universitet pedagog-о‘qituvchilari jamoasi, о‘z navbatida, siz har tomonlama ma’nan va jismonan barkamol bо‘lishingiz, chuqur bilimlarni egallashingiz va yetuk mutaxassis bо‘lishingiz uchun bor kuch-g‘ayratimizni ayamaymiz.
Tо‘rt yil davomida sizga sohaning yetuk olimlari va mutaxassislari dars beradilar. Universitetimiz xorijiy universitetlar bilan yaqindan aloqa qiladi. Xorijdan doimiy ravishda taniqli olimlar dars berishga jalb qilinadi. Bor imkoniyatlardan unumli foydalanib, diqqat-e’tiboringizni ilm olishga qaratasiz, deb ishonch bildiraman.
Sizlarga bu yо‘lda ulkan muvaffaqiyatlar tilab qolaman! Barchangizni davlatimiz mustaqilligining 32 yilligi va yangi о‘quv yilining boshlanishi bilan chin dildan tabriklayman!

My dear children, who have been walking steadily towards a bright future for years, gathering knowledge day and night, and now feeling the pleasure of their labor and enjoying happiness, who were lucky to be students!
Finally, the moment you have been waiting for has arrived. There is no doubt that there is no happier person than you today. The joy of your parents is boundless. There is no greater happiness for them than to see their child grow up. You have qualified for the honor of becoming a student of Urganch State University. I warmly congratulate you on this success on behalf of the entire team of our university.
Of course, being a student is a great achievement and a great responsibility. Honorable Shavkat Mirziyoyev, the head of our state, is creating all the conditions for you to become mature specialists and contribute to the development of our country in the future. After all, talented young people are the guarantee of a great future. Accordingly, you are required to constantly search for yourself without spending your student years in vain. We, the team of pedagogues-teachers of the university, in turn, spare effort for you to be mentally and physically perfect in every way, to acquire deep knowledge, and become a mature specialist.
For four years, you will be taught by advanced scientists and specialists of the field. Our university has close relations with foreign universities. Famous scientists from abroad are constantly invited to teach. I am confident that you will make the best use of the available opportunities and focus your attention on learning.
I wish you great success in this way! I sincerely congratulate you all on the 32nd anniversary of the independence of our country and the beginning of the new academic year!