Fizika-matematika fakultetida akademiklarning mahorat darslari boʻlib oʻtdi
Matematika hamisha fanlarning otasi, fanlarning podshosi kabi taʼriflar bilan ulugʻlanib kelingan. Aslida ham mazkur fansiz hech bir sohani mukammal egallab boʻlmaydi.
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, matematik olim, akademik Sh.Ayupov hamda Fanlar akademiyasi akademigi, atoqli matematik olim A.Saʼdullayevlar fakultet professor-oʻqituvchilari bilan uchrashib, matematikaning eng soʻnggi yutuqlari, fandagi oʻzgarishlar hamda sohada yechimini kutayotgan masalalar yuzasidan suhbat olib bordilar. Uchrashuvda UrDU rektori B.Abdullayev ham ishtirok etib, universitetda sohani yanada rivojlantirish borasida olimlar bilan fikr almashdi.
Zotan, biz buyuk allomalarning avlodlarimiz. Ularga munosib izdoshlar, zamonaviy olimlarni yaratish esa ham farz, ham qarzdir.

На физико-математическом факультете прошли мастер-классы академиков
Математику всегда называли отцом наук, царем наук. Действительно, без этой науки невозможно освоить ни одну область знаний.
Сегодня директор Института математики имени В.И. Романовского Академии наук Республики Узбекистан математик, академик Ш. Аюпов и академик Академии наук, заслуженный математик А. Садуллаев встретились и побеседовали с профессорами и преподавателями факультета и обсудили последние достижения математики, изменения в науке и вопросы, требующие решения в данной области. Ректор УрГУ Б.Абдуллаев также принял участие во встрече и обменялся с учеными идеями по дальнейшему развитию направления в университете.
Ведь мы являемся потомками великих ученых. Создавать достойных последователей и современных ученых - это и долг, и обязанность.